Merfu nitelikli Riba hadislerinin tahric ve tenkidi
Merfu specialite Riba hadith tahric and tenkidi
  1. Tez No: 186488
  2. Yazar: DURSUN SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALAHATTİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tezin konusu, riba ile ilgili merfu hadislerin sıhhat derecelerini tespit ve tenkitetmektedir. Amacı ve önemi ise riba gibi tamamı hadis üzerine bina edilmiş birkonunun hadislerinin sıhhat dereceleri tespit ederek bu konudaki hükümleringüvenilirliğine de bir açıklık getirmektirTezin birinci bölümünde ribayı tarif eden hadisleri ele aldık Alt başlıklar olarak ta,ribe'l-fadl, ribe'n- nesieye ve kalitesiz hurma karşılığı kaliteli hurma almaya dairhadislere yer verdik.kinci bölümde ribayı kötüleyen hadisleri ele aldık. Alt başlıklar olarak ta, riba yiyenilanetleyen-nehyeden hadisler, yedi ve doku günahı sayan hadisler, ribanın tozununbulaşamadık insan kalmayacağıma dair hadisler, cahiliyye ribasının ortadankaldırıldığına dair hadisler ve ribayı kötüleyen diğer hadislere yer verdik.Üçüncü bölümde riba ayetleriyle ilgili hadisleri ve riba ile ilgili diğer hadisleri ele aldık.Alt başlık olarak, riba ayetinin nazili esnasında olanlara dair hadisler, riba ayetinin nazilolan son ayet olduğuna dair hadisler ve riba ile ilgili diğer hadislere yer verdik. Sonbölümdede hadislerin genel bir değerlendirmesini yaptık.Sonuç olarak, ribaya dair yapılan çalışmalarda hadislerin metinleri dikkate alınıpsenedlerinin sıhhatine bakılmadığı, bu durumunda yanlış sonuçlara ulaştırdığınıbelirledik.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is to determine the accuracy of merfu hadiths and wrire thecritical review of them. The aim and importance of this thesis is to determine theaccuracy of the hadiths of the subject like interest that is absolutely based on hadithsand shed light on the reliablity of opinions about this subject.n the first part we studied the hadiths that decribe interest. We included ribe?l-fadl,ribe?n-nesie and the Exchange of the date of good quality as subtitles.n the second part we studied the hadiths that disapprove of interest. We includedhadiths which curse the eater of interest and tell that there will be nobody not mixedwhit the dust of interest and the hadiths about the abolishment of cahiliyye interest assubtitles.n the third part we studied the hadiths related to interest verses. We included thehadiths tellig that the interest verse is the last verse to be revealed as asubtitle.n conclusion we determined thats in the studies about interest hadiths the quoters of thehadiths were not taken into consideration but the texts of them.