Mübahat Türker Küyel' in hayatı, eserleri ve temel görüşleri üzerine bir inceleme
Mübahat Türker Küyel's life, works and main ideas
  1. Tez No: 186494
  2. Yazar: ZELİHA ÇELİKKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KAMİL CİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amacımız, dünyaca tanınmış, sayılı, felsefe araştırmacılarından olan Küyel'in görüşleriniortaya çıkarmak, onun düşünce yapısını tanımak ve felsefe tarihi, slam Felsefesi ile Türkdüşüncesine olan katkısını ortaya koyarak değerlendirmesini yapmaktır. Çünkü Küyel,felsefe tarihinin, slam Felsefesinin ve Türk düşüncesinin kaynağı konusunda önemlitahliller yapmaktadır.Küyel, felsefe tarihçisi olmakla beraber, slam felsefesi ve Türk düşüncesine dair görüşleriile önem arzetmektedir. M. Küyel, çalışmalarıyla bu konulara dair eksiklikleri gidermeyeçalışmıştır. Bu alanlarda çeşitli eserler vermiştir. Bu konular çerçevesinde bir takım yenifikirlere yer vererek özellikle slam Felsefesi ile Türk düşüncesinin, daha eskileredayandığını gösterir. Ayrıca, Küyel'in çalışmalarıyla, anlıyoruz ki slam felsefesi, Yunandüşüncesinin basit bir devamı olmadığı gibi, kendine özgün fikirlerinde bulunduğu birfelsefedir. Küyel, özellikle Farabi ve bn Sina'nın temel görüşleri üzerinde durmaktadır.Bunları ortaya koyarken de yöntemimizi kaynak taraması, okuma, anlama, karşılaştırmayapmak suretiyle gerçekleştirdik. M. Küyel'in eserlerinden faydalanarak elde edilenveriler, tasvir edildi, bazı yerlerde değerlendirmeler yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate Küyel?s main ideas. For, she has got important ideason Islamic philosophy and Turkish thought, for instance there is a relation Islamicphilosophers (sample Farabi, bn Sina) to old Turkish thought and Turkish thought toSummer Culture.According to her, Turkish thought probably begins from summer culture; for intance, theconcept ?justice? in Turkish thought is similar to ?Anu Nano who god of justice? inSummer culture; the creation in Turkish-Islamic culture is similar to Summer?s culture.