Bankacılık krizleri ve asimetrik bilgi sorunu: Teori ve Türkiye üzerine uygulama
Banking crises and asymmetric information: Theory and application on Turkey
- Tez No: 186495
- Danışmanlar: PROF.DR. EKREM ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Ülkelerin kalkınmasında bankalar önemli bir rol üstlenmektedir. Ülkelerinyatırım için ihtiyaç duyduğu kaynakların sağlanması için tasarrufların arttırılmasıgerekmektedir. Bu durumun gerçekleşmesi mali sistemle ve özellikle bankacılıksektörü aracılığı ile olmaktadır.Bankaların asli fonksiyonu, bir ekonomideki atıl fonları fon ihtiyacı olan kesimlereminimum maliyetle aktarmaktır. Bankaların bu asli fonksiyonlarını yerinegetirirken karar almalarına temel oluşturacak olan bilginin, her zaman tam vedoğru olarak elde edilememesi ve tarafların farklı bilgiye sahip olmalarıpiyasaların işleyişinde sorunlara ve aksaklıklara yol açmaktadır. Asimetrik bilgitam rekabet koşullarını bozarak, piyasaların etkinlik düzeyini azaltmakta,kaynakların etkin kullanılmasını engellemektedir.Bu çalışmada bankacılık krizlerinin nedenleri, asimetrik bilgi ve bunun yol açtığıters seçim ve ahlâki tehlike konuları, asimetrik bilginin bankacılık sistemininfinansal yapısına etkisi araştırılmıştır. Ayrıca Türk Bankacılık sektörününoluşumu, sorunları ve sektörde yaşanan krizlere değinilmiş, yapılan regresyonanalizleri ve oran analizleri ile asimetrik bilginin, Türk Bankacılık sektöründeyaşanan 2000 Kasım ve 2001 Şubat krizlerinde nasıl bir rol oynadığı ortayakonulmaya çalışılmıştır.Sonuç olarak araştırma, bankacılık sektöründe yaşanan krizlerde ve özellikleTürkiye'de yaşanan Kasım 2000 ve Şubat 2001 krizlerinde asimetrik bilgininvarlığı ve etkilerini ortaya koymaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Banks have an important role in economic developments of countries. It is neccesarythat savings have be to increased to provide supplies which are needed by thecountries for investments. This is provided by monetary system and especially thebanking sector.The basic function of banks is to transfer inactive funds to the sectors which needthem at minimum costs. The information which banks need to make decision whileachieving their basic functions can not be collected exactly and rightly and havingdifferent informations of the parties lead problems and difficulties in process ofmarkets. Asymmetric information decreases the efficiency of the markets and blocksefficient usage of supplys by breaking perfect competition circumstances.In this study, we searched the reasons of the banking crises, adverse selection andmoral hazard which are caused by asymmetric information and asymmetricinformation, its effect on financial structure of the banking system. We also referredto formation of Turkish banking sector, it?s problems and the cirises of the sector andby the regression analyses and rate analyses, we tried to show the role of theasymmetric information in 2000 November, 2001 February in Turkish bankingsector.Finally, the research tries to show the existence and the effect of asymmetricinformation in crises occured in the banking sector especially in 2000 November and2001 February crises in Turkey.