Atatürk Dönemi' nde harf devrimi sonrası Deniz Basımevi' nde basılmış yayınların incelenmesi (1929-1938)
An investigation on the publication printed in İstanbul Naval Press during the period of Ataturk (After the alphabet revolution (1929-1938) )
- Tez No: 186511
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL KARLIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
?Atatürk Döneminde Harf Devrimi Sonrası Deniz Basımevinde BasılmışYayınların İncelenmesi (1929-1938)? adlı çalışmam giriş ve iki bölümden oluşaninceleme ile sonuç bölümlerinden oluşmaktadır.Giriş bölümünde; yaptığım bu çalışmanın genel olarak amacını açıklamayaçalıştım. Ayrıca, Latin harflerine geçiş dönemi hakkında okurlara genel bilgi vermeyihedefledim. Kısaca Osmanlı Devletinde harf inkılabını hazırlayan gelişmeleri elealarak Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren harf devrimine bakışı yansıtmaya gayretettim. Özellikle neden Latin harflerini seçtiğimizin üzerinde durarak, harf devrimininçağdaşlaşmanın kaçınılmaz bir gereği olduğunu vurgulanmıştır. Daha sonra,İstanbul Deniz Basımevinin tarihçesine değindim. Tarihçede, Türkiye'ye matbaanıngeliş öyküsüyle başlayıp, Bahriye matbaasının kuruluşu, Cumhuriyet dönemindengünümüze Deniz Basımevinin faaliyetleri anlatılmıştır.Tezin birinci bölümünde, Latin Harflerine geçildikten sonraki ilk beş yılda, ikincibölümünde ise Atatürk'ün ölümüne kadar olan ikinci beş yıllık sürede DenizBasımevinde basılan yayınlar tarih sırasına göre incelenmiştir. Yeni Türk harflerinegeçişten, yani 1929 yılından 1938 dönemi dahil toplam on yıllık bir dönem elealınmıştır. Bu incelenen on yıllık dönemde basımevinin bastığı süreli yayınlar ilematbu formlar dışında kalan tüm yayınlar ele alınarak incelenmiş, künyeleriçıkarılmış ve kısaca içeriği hakkında bilgi verilmiştir.Tezimin sonuç bölümünde ise; o dönemde Deniz Kuvvetlerinin tek basımevi olanDeniz basımevinin incelenmesi sonucunda, on yıllık dönemde Deniz Kuvvetleri'ninhangi konulara ağırlık verdiği belirlenmiştir. Çağdaşlaşma yönünde atılan adımlarınen önemlilerinden birini teşkil eden Yeni Türk harflerine geçişle başlayanaydınlanma hareketlerinde Deniz Kuvvetleri'nin aldığı rol bir ölçüde ortayakonmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is entitled ?An investigation on the publications printed in İstanbulNaval Press during the period of Atatürk (After the alphabet revolution) (1929-1938)?is composed of an introduction chaper, two investigation chapters and a conclusionone.In the introduction chapter of this thesis, I try to explain the general purpose ofthis study. In addition to this, I want to inform the readers who are interested in thissubject in the period of the Latin alphabet revolution. The preparation of the Latinalphabet revolution from Otoman Empire times to Republic of Turkey is studied. Inthis study I especially try to explain why the Latin alphabet was selected. Thealphabet revolution is the most important aspect on the way of republic of Turkeymodernisation.In the other part of the introduction chapter, I try to explain briefly the history ofthe İstanbul Naval Press.In the first investigation chapter, I try to explain the first five years from 1929 to1938.In the second chapter, the next five years are investigated. The decade between1929 and 1938 is investigated in this study. I explained the situation of the TurkishNavy by the Naval Pres after the alphabet revolution.In the conclusion chapter, I summarize the roles of the Turkish Navy in order tohelp the modernisation of Republic of Turkey by utilizing İstanbul Naval Press?spublications.