Bernard Marie Koltes nin ' Roberto Zucco' adlı oyununda dramatik dil özellikleri
The characteristics of dramatic language in Bernard Marie Koltes's Piece the name being 'Roberto Zucco'
  1. Tez No: 186512
  2. Yazar: HACI MEHMET SARAÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Jüri : Yrd.Doç.Dr. Dr. Abdullah ERYrd.Doç.Dr. Sadık TÜRKOĞLUYrd.Doç.Dr. Tacettin ŞİMŞEKBu araştırmada, Koltés'nin ?Roberto Zucco? adlı oyunun da yazarı ve eseri,oyun metninin kurucu öğeleri; oyunun yapısı, biçimi; olayın kompozisyonu, zamanı;olaydaki kahramanları, dili, dil kazaları, tiradları, apartları, kostümleri ve oyununverilmek istenen mesajları üzerinde çalışılmıştır. Bu incelemedeki amaçlardan bir taneside; elde edilen bulguların tiyatro severlerin hizmetine sunulması olacaktır.Çalışma sonunda; Koltés'nin ?Roberto Zucco? adlı oyununun yazarın başkaeserlerinden ve diğer yazarların eserleriyle farklı olduğu anlaşılmıştır. Bu eserde hemklasik akımlardan hem de modern akımlardan faydalandığı ifade edilmiştir.Diyalogların kısa ve net şekilde kullanıldığı dikkati çekmiştir. Sahneleyene fazla sözhakkı vermemek için en çok mekanın tanıtıldığı didaskalilerin kullanıldığı ortayaçıkmıştır. Oyunun açık oyun olduğu, oyunun fablı ve oyunun bir özeti verilmiştir. Giriş,gelişme ve sonuç bölümündeki olaylar dikkatle incelenmiş, eserin öndeyişinin eserdekiolaylara etkisi gözler önüne serilmiştir. Eserin zamanı, uzamı, kişileri, dili, kostümü,apartları, tiradları ve dil kazaları ayrıntılarıyla incelenmiştir. Eserin çağımızın önemliproblemlerinden biri olan ?aile içi iletişimsizliğe? dikkat çektiği vurgulanmıştır. Bueserin ülkemize kazandırılması problemlerimize farklı açılardan bakmamızı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Jury : Assist.Prof.Dr. Abdullah ERAssist.Prof.Dr. Sadık TÜRKOĞLUAssist.Prof.Dr. Tacettin ŞİMŞEKIn this research, we have studied the playwright and the work itself; the mainmembers, the structure and the form of the play; the composition and the time of theaction; the heroes, language, language mistakes, tirades, aparts, costumes and themessage that the piece is to give in ?Roberto Zucco? by Koltés. Another aim of thiswork is to serve the findings to the theater lovers.At the end of the work, the playwright of ?Roberto Zucco? by Koltés is differentin terms of his other works and the plays of the other playwrights alike. We havebenefited from both classic movements and modern movements. The dialogues are clearand brief. To not give the right to executive, we have utilized didascalies in which thescene is benefited most. We have given the summary and the fable of the play, whichsignifies an open play.The events are deeply studied in the introduction, development and denouement and theeffect of the preface of the work on the events is brought into light. The work?s time,space, human, language, costume, aparts, tirades and the language mistakes are studiedin detail. In the work, `the unrest in family? which is one of the most importantproblems in this era is stressed. The introduction of this work to our country enables usto have dissimaler points of view on our problems.