Evrensellik bağlamında İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin dini bilgiyi kabul standartları (Erzurum örneği)
The point view of Universality the admission tandarts of the religious knowlodge of the students of the faculities of the thelogy (The model Erzurum)
  1. Tez No: 186516
  2. Yazar: HAVVA EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİYAZİ USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Jüri : Prof. Dr. Niyazi USTADoç. Dr. M. Zeki ISCANYrd. Doç. Dr. Fazlı POLATAtatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin dini bilgiyi kabulstandartlarını belirlemek amacıyla yapılmış olan bu araştırmada, ampirik bir yöntembenimsenmiş ve bu nedenle öğrencilere konu ile ilgili sorular sorulmuştur. Çalışmanınteorik zemini hazırlandıktan sonra ulaşılan sonuçlar yorumlanmıştır.Bu sonuçlara göre Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde okumakta olanöğrenciler hem mevcut dini algılayışları doğrultusunda tutum sergilemekte hem de değişimgerçeğini kabul ederek Kur'an'ın yeniden yorumlanmasını gerekli görmektedir.
Özet (Çeviri)
Jury: Prof. Dr. Niyazi USTAAssoc. Prof. Dr. M. Zeki İŞCANAssist. Prof. Dr. Fazlı POLATAt this investigation that has been done to define the admission standards of thereligious knowlodge of the students of The Faculties of The Theology, empiricalmethod has been adopted and on this occasion questions in connection with the subjecthave been asked to the students. After the theoretical part of the investigation the resultshave been commented.The invations have shown that some of the students of The Faculties of TheTheology have accepted the religion's comment in changing is necessity, some of themhaven't accepted.