Tantavi Cevheri örneğinde bilimsel tefsir
The scientic of commentary in example of Tantawi Al-Jawhari
  1. Tez No: 186515
  2. Yazar: OSMAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Jüri : Doç.Dr. Orhan ATALAYProf.Dr. Lütfullah CEBECİY.Doç.Dr. Kemal POLATTek bir fertle başlayan insanlığın, sayı itibariyle milyar sınırını çoktan geçtiğigünümüzde aklın, sahip olunabilecek en büyük güç haline geldiğini görmekteyiz. Zûraakıl bilgiyi, bilgi ise gücü doğurmuştur. İnsanlığa dünya ve Ahiret saadetini va'deden İslam dini de müntesiplerini akla ve bilgiye yönlendirmiştir. Bu bağlamda gerekKur'ân-ı Kerim'den gerekse Hz. Peygamberin hadislerinden konuya işaret eden birçok delil bulmak mümkündür. Hatta ilk dönemlerden itibaren Kur'ân'ın bütünilimlerin kaynağı olduğu savunula gelmiştir. Zamanla ?bilimsel/ilmû tefsir? adıverilen, Kur'ân'ın bilimsel veriler ışığında yorumlanması girişimlerinin arttığınıgörürüz. Bu silsilenin belki de en büyük halkasını 1940 yılında vefat etmiş olanMısırlı İslam alimi Şeyh Tantavû Cevherû oluşturmaktadır. O'nun bu alanda yazmışolduğu ve en büyük eseri olan ?el-Cevahir Fû Tefsir'il-Kur'ân'i'l-Kerim? adlı tefsirkitabı hâlâ sahasında tek olma vasfını sürdürmektedir.Bir yandan İslam'ın ilme muarız olmadığını, bilakis ilmi ve ilmû hareketleridesteklediğini ispat etmek; öte yandan ilmû sahada oldukça geri kalan Müslümanlarıiçerisinde bulundukları gafletten uyandırmak ve böylece İslâm dünyasının maddû vemanevû anlamda ayağa kalkmasını sağlamak gayesiyle yazılmış olan bu tefsir, lehteve aleyhte birçok tartışmayı da beraberinde getirmiştir. Bu çalışmamızda konuyaaçıklık kazandırmak için Tantavû Cevherû örneğinde bilimsel tefsir konusunu elealmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Jury : Assoc.Prof.Dr. Orhan ATALAYProf.Dr. Lütfullah CEBECİAssist.Prof.Dr. Kemal POLATIn today which the humanity that began with one person passed billions, weobserve that the reason became the biggest power. Because the reason has producedscience, the science has produced the power. Islam which promises happiness in thislife and after death has encouraged believers to using their reason and the science. İt ispossible to find the many evidences indicated to this topic in Qur?ân and Hadith.Consequencely, we observe that the Qur?ân was been interpreting in view ofdatas of science. The most important ring of this series is famous Egyptian scholarTantawi al-Jawharû. Al-Jawahir Fû Tafsir al- Qur?ân al-Kerûm which he wrote in thisarea continues yet being only one book in the area. This commentary, which waswritten to proof that Islam is not opposite to science and to encourage the developingof the Muslim World, caused many debates in favor of and against.By this research, for explaining this topic, we studied scientic commentary inexample of Tantawi al-Jawharû.