Komutan ve bürokrat olarak Kazım Dirik
Kazım Dirik as a commander and bureacrat
- Tez No: 186546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL ÇAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZKomutan ve Bürokrat olarak Kazım Dirik adlı yüksek lisans tezihazırlanırken Paşa'nın Milli Mücadele öncesi çeşitli askeri görevleri, MilliMücadele'ye faal katılımıyla Atatürk'ün her zaman yanında oluşu ve faal askerliksonrası çok kritik ve de önemli görevlerde Bürokrat olarak faaliyetleri incelenmişörnek olabilecek yönleri ortaya konmuştur.Araştırmaya katalog taraması ile girişilmiş, makaleler, arşiv belgeleri, gazeteve dergiler ile çeşitli yayımlardan önemli derecede faydalanılmış, DevletMezarlığındaki kabri ziyaret edilerek madalya ve özel eşyaları görülmüş, belgelereerişilmiştir.Milli Mücadele'de Mustafa Kemal ile başta fikir ve ideal birliği olmak üzerebirlikte hareket ettiği sonrasında da bu özelliğine devam edip O'nun her şekildetakdirini kazandığı, askerlikle bağlarını koparmayıp sonra da zmir'de Vali,Trakya'da müfettiş olarak önemli görevlerde bulunup başarılar kazandığı ve böylecekendini feda edercesine özveri içerisinde hayatını ülkesi için çalışmayla geçirenbüyük bir idareci olduğu neticesi ortaya çıkmıştır.Komutan Kazım Dirik Paşa'nın Kurtuluş Savaşında lojistik yönden sağladığıdestekle ün kazandığı ve bu alanda çok önemli görevler üstlenerek önemli başarılarkazandığı, Atatürk'ün yanından hiç ayrılmadığı, Bürokrat olarak da ?CumhuriyetKöyü? gibi çok önemli projeler üreterek sorunlara çözüm aradığı ve bu çabasında iseyeterli etkinliği gösterdiği sonucuna varılmıştır.v
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn preparation of the master thesis entitled ?Kazım Dirik as a Commander andBureaucrat? the Pasha?s various military tasks prior the National Struggle, his activeparticipation and constant presence by Ataturk?s side during the National Struggleand also his activities as a Bureaucrat in important missions have been explored andaspects that may be exemplary have been manifested.The research was commenced with a scanning of catalogues while significantuse has been made of articles, archive documents, newspaper and magazines and avariety of publications. His grave at the State Cemetery has been visited and hismedals and personal belongings have been observed and the necessary documentshave been accessed.The research has shown that he acted in a unity of thought and ideals withMustafa Kemal during the National Struggle and that continuing to do so he earnedthe approval of Mustafa Kemal in every sense and without breaking his ties with themilitary he attained great success assuming significant tasks as the Governor in zmirand inspector in Trakya. Thus it has been understood that he was a greatadministrator who dedicated his life to working for his country with an altruism andself-sacrifice.It has been concluded that Commander Kazım Dirik Pasha was renowned forthe logistic support he provided in the War of Independence and achieved greatsuccesses by undertaking important missions in this field and that he never leftAtaturk?s side. It has also been manifested that as a Bureaucrat who created projectsof great significance such as the ?Republic Village? he was successful in his effortsin seeking solutions to the problems.vi