Kutadgu Bilig'de hükümdar ve komutan özellikleri açısından Alâeddin Keykubad-Selahaddin Eyyûbî-Baybars'ın değerlendirilmesi
An evaluation of Kutadgu Bi̇li̇g in terms of characteristics of an emperor and of Alâeddi̇n Keykubad-Selahaddi̇n Eyyûbî-Baybars in terms of characteristics of a commander
- Tez No: 376413
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Türk-İslâm tarihinin önemli bir dönemini ihtiva eden X. ve XI. Yüzyıl Türk devirleri, siyasi bakımdan dikkat çekici bir yükselme dönemi olmasının yanı sıra, kültür tarihi bakımından da hafızalarda yer edinen önemli gelişmeleri içerir.Büyük Türk bilgini Kaşgarlı Mahmud'un“Tanrı, devlet güneşini Türklerin burcu üzerine doğurmuştur”sözü Türklerin-kuşkusuz- tek hâkim güç olduğunu gözler önüne sermektedir. Türk hâkimiyetinin bu denli yayılmasının doğal sonucu olarak coğrafi bölgeler de artmıştır. Ancak bu çalışmada Alâeddin Keykubad, Selahaddin Eyyûbî ve Baybars'ın hükmettiği alanları ihtiva eden Anadolu, Mısır ve Suriye sahası mevzu bahis edilmiştir. Bu sahalar Türk Ortaçağının gerçekleştiği önemli hareket sahalarını oluşturmaktadır.Çalışmada hükümdar ve komutan vasıflarının yanı sıra görevlerinin de kendilerinde can bulduğuna inandığımız Alâeddin Keykubad, Selahaddin Eyyûbî ve son olarak da Baybars konu edilmiştir. Tahtta kaldıkları süre boyunca gerek askeri ve siyasi faaliyetlerle gerekse üstün ahlaki vasıfları ile dikkat çeken bu üç lider, Kutadgu Bilig'in kavram çerçevesinden beslenerek ele alınmıştır. Kutadgu Bilig'deki kavramsal çerçeveden beslenerek Alâeddin Keykubad, Selahaddin Eyyûbî ve Baybars'ın hükümdar ve komutan vasıfları zihinde canlanabiliyor ve o kültürel dünyanın akislerinden bir şeyler devşirebiliniyor.
Özet (Çeviri)
Turkish eras of the X'th and XI'th Century, which comprise a significant period of Turkish-Islamic history, apart from being a remarkable growth period in the political sense, also entail significant developments that have been engraved in memories from the aspect of cultural history. The great Turkish scholar Mahmud from Kashgar's words that“God has raised the country's sun upon the house of the Turks”display that the Turks are without doubt that only dominant power. As a natural consequence of Turkish domination extending so much, geographical regions have increased.However, the fields of Anatolia, Egypt and Syria, which comprise the areas which Alâeddin Keykubad, Selahaddin Eyyûbî and Baybars have dominated, are of concern in this research.These fields form the important movement areas in which the Turkish Middle Ages has evolved. The study Alâeddin Keykubad, Selahaddin Eyyûbî and last of all Baybars, in which we believe that apart from the characteristics of an emperor and commander their duties have also come to life, are the subject. . These three leaders, who have drawn attention throughout the period they remained on the throne whether with their military and political activities or with their superior ethical traits, have been examined by feeding from Kutadgu Bilig's conceptual framework. By feeding from Kutadgu Bilig's conceptual framework, Alâeddin Keykubad, Selahaddin Eyyûbî and Baybars's emperor and commander characteristics can be envisioned and some things from the reflections of that cultural world can be collected.