Ubeydi Divanı'nda dini ve tasavvufi unsurlar
Religious and mystical elements in ubeydi's divan
  1. Tez No: 186562
  2. Yazar: MUSTAFA FIRAT TÜMER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMET ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
ÖZETUBEYDÎ DİVANI'NDA DİNÎ VE TASAVVUFÎ UNSURLARTÜMER, MUSTAFA FIRATYüksek Lisans-2007Eski Türk Edebiyatı Bilim DalıDanışman: Yard. Doç. Dr. İsmet ŞANLIBu çalışma 16. yüzyıl Divan şairlerinden Ubeydû'nin Divanı'nda yer alan dinû vetasavvufû unsurları tespit ederek şairin düşünce dünyasını ortaya koymak amacıylayapılmıştır. Çalışma, din ve tasavvuf olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır.Şairin Divan'ındaki bütün şiirler amaca uygun olarak tasnif edilerek ana bölümleroluşturulmuştur. Her ana bölümün alt başlıkları detaylı bir şekilde tespit edilmiş ve tahlilyöntemiyle şairin dinû ve tasavvufû dünyası beyitlerden hareketle yorumlanmıştır.Ubeydû'nin din ve tasavvuf ile ilgili görüşlerinin temelde aşk mihveri etrafındadöndüğü tespit edilmiştir. Şair, Allah, Hz. Peygamber, diğer peygamberler hakkındakigörüşlerini ve dinle ilgili olan diğer unsurları İslâm dinine uygun bir şekilde ortaya koyar.Vahdet anlayışını, kâinat-insan ve Allah arasındaki ilişkiler temelinde ele alan şair, aşkla vemarifetle çoşan bir gönlün ancak, kemale ve hakikate ulaşacağına inanır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTRELIGIOUS AND MYSTICAL ELEMENTS IN UBEYDI?S DIVANTÜMER, MUSTAFA FIRATMaster 2007Branch Of Old Turkısh LiteratureAdvisor: Asst. Prof. Dr. İsmet ŞANLIThe aim of this research is to put forward the thoughts of the poet Ubeydû in his Divan,written in the 16 th century, in respect to the religious and mystical elements. The researchnamed Religious and Mystical Elements in Ubeydû?s Divan was formed in two main parts asreligion and mysticism.All the poems in his Divan were classified in convenient with the aim and main partswere formed. The subtitles of each main part were cleared out in details and the religious andmystical world of the Poet were interpreted by analyzing method due to couplets.It is clear that the religious and mystical thoughts of Ubeydû basicly turn around thelove axis. He put forwards his thoughts in his work about God, the Prophet Muhammed, otherprophets and some other facts about religion according to the principles of Islam. The poetdealing with unity concept between universe-human and God believes that a heart boils upwith love and knowledge can only reach maturity and truth.