Engineering geoarakaya Damects and consolidation grouting of downstream left Bank of The
  1. Tez No: 29873
  2. Yazar: UBEYD SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZ Karakaya Barajı Fırat nehri üzerinde beton ağırlık tipinde inşa edilmiş olup, temelden yüksekliği 173 m ve aktif rezervuar kapasitesi 5.6 x 109 m3 tür. Elektrik enerjisi üretmek amacıyla yapılan barajdan, herbiri 300 MW gücünde, altı adet türbinden yıllık toplam 7.5 x 109 KWH enerji üretilmektedir. Toplam beton hacmi 2600 x 10e m3 olan barajın inşasına 1980 yılında başlanmış ve 1987 yılında ilk türbin faaliyete girmiştir. Baraj 1980 birim piyatlarıyla 530 milyon US 'ye mal olmuştur. Karakaya barajı Pötürge masifine ait Paleozoik seride yer alan hornblende gnays kompleksi üzerinde inşa edilmiştir. Mikisist, mikagnays ve kuvarsit arakatkılarınıda içeren horblend gnayslar belirgin foliasyon yüzeyleri, kırık zonları, çatlak ve eklem takımları içermektedir. Barajın faaliyete geçtiği 1987 yılından sonra dolusavagm çeşitli zaman ve debilerde çalıştırılmasıyla santral binasının 150 m mansabındaki nehir yatağında 30-35 m derinliğe ulaşan bir oyulma çukuru ve bu çukurun hemen güneydoğusundaki sol sahil yamacında bir oyulma yüzeyi oluşmuştur. Ayrıca dolusavak suyunun temas ettiği sol sahil yamacında, metamorfik kayaç süreksizlik yüzeyleri boyunca ayrışarak yer yer kırılgan bir yapı kazanmıştır. Tüm bu işlevler sol sahil yamacının stabilitesini olumsuz yönde etkilemiş, yamaç boyunca blok kopma ve devrilmeleri gibi stabilite problemlerinin dogmasına neden.olmuştur. Yamacın ıslahı için şimdiye dek oyuntu yüzeyinin betonla kaplanması, shotcre-te ve konsol idasyon enjeksiyonları yapılmış ve halen bu çalışmalara devam edilmektedir. Bu tez ıslah çalışmalarının^ önemli bir kısmını oluşturan ve 1990-1992 yılları arasında tamamlanmış olan konsol idasyon enjeksiyon çalışmalarını içerir. Bununla beraer enjeksiyon çalışmalarıyla bütünlük sağlaması açısından sol sahil yamacının mühendislik jeolojisi özellikleri harita ve kesitlerle beraber tez içinde sunulmuştur. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Karakaya dam which is built upon the Fırat river, is 173 m high concrete gravity dam having reservoir capacity of 5.6 x 10s m3. This dam is built for electrical energy production. 7.5 x 10s KWH electrical energy is produced from the six turbines having capacity of 300 MW each from Karakaya dam. Construction of the Karakaya dam which has total concrete volume of 2600 x 106 m3 was started in 1980, and first turbine has come into operation in 1987. The dam has been costed 530 Million US dolars with the 1980 prices. Karakaya dam is built upon the Paleozoic hornblende gneiss complex belonging to the Pötürge Massif. Micaschist, micagneiss and quartzite banded hornblende gneiss, have noticable foliation surfaces, fracture zones, and joint sets. 30-35 m deep trench in the river bed, and erosion surface in the left bank have been formed 150 m downstream of the hydroelectric power plant after the dam was started operating in 1987 by discharging of water over the spilway. Additionally, the metamorphic rock is weathered along the discontinuities weakening the rock mass. These activates have decreased the stability of the downstream left bank of the dam and caused block falls and toppling type slope failures. Concreting, shotcreting and consolidation grouting type of remedial works have been under taken since 1990 in order to increase the stability of the rock mass and these type of remedial works are to be continued in the future. This thesis contains the details of the consolidation grouting works completed between 1990-1992. Additionally, the engineering geological properties, engineering geological map and sections of the downstream left bank of the Karakaya dam, are presented in this thesis. 11