Gottfried Wilhelm Von Leibniz'in devlet anlayışı (ontoloji-devlet ilişkisi açısından)
The conception of Gottfried Wilhelm Von Leibniz's state(in terms of ontology-state relation)
  1. Tez No: 186566
  2. Yazar: MEMET MATOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KUTSİ KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZETYÜKSEK LİSANS TEZİGOTTFRİED WİLHELM VON LEİBNİZ'İN DEVLET ANLAYIŞI(ONTOLOJİ-DEVLET İLİŞKİSİ AÇISINDAN)Memet MATOĞLUDanışman: Yrd. Doç. Dr. Kutsi KAHVECİ2006-Sayfa: 96Jüri: Yrd. Doç. Dr. Kutsi KAHVECİ:………………………………:………………………………Çalışmamız birbiriyle bağlantılı iki bölümden oluşmaktadır. Birincibölümde, Leibniz ontolojisinin temel kavramları olan, Monad, Önceden KurulmuşUyum ve Tanrı düşünceleri incelenmiştir. Leibniz düşüncesinin temel taşımonadlardır. Monadların karşılıklı ilişkileri ise önceden kurulmuş uyum teorisiyleaçıklanmıştır. Aynı sistem içerisinde Tanrı da en yetkin monaddır.Bu bağlamda; Leibniz ontolojisinin temel kavramlarıyla ilişkili olarak yineLeibniz'in devlet hakkındaki düşünceleri ikinci bölümde ele alınmıştır. Leibniztoplum için Aristokrasiyi geliştirici bir unsur olarak görürken, politikorganizasyon noktasında daha Monarşik bir tavır sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER THESISTHE CONCEPTION OF GOTTFRIED WILHELM VON LEIBNIZ?SSTATE(IN TERMS OF ONTOLOGY-STATE RELATION)Memet MATOĞLUSupervisor: Asist. Prof. Dr. Kutsi KAHVECİ2006-Page: 96Jury: Asist. Prof. Dr. Kutsi KAHVECİ:………………………………:………………………………Our study consists of two interconnected chapters. The first chapter dealswith the basic. Leibnizian concepts of Monad, pre-established harmony and theidea of God. The foundation block of Leibniz? philosophy is the Monad. Theinterrelation between the Monads is explained by the theory of Pre-establishedharmony. In the same system God is the most competent monad.The second chapter about Leibniz? view on the state is illustrated in the viewof the basic concepts of his ontology. While Leibniz sees aristoc racy as adeveloping force for society he nevertheless is monarchic in his approach topolitical organisation.