Şalpazarı ilçe merkezinde coğrafi etüdü
Geographical study of Şalpazarı centurm
  1. Tez No: 186567
  2. Yazar: SİBEL YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ZAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZETYÜKSEK LİSANS TEZİŞALPAZARI İLÇE MERKEZİ'NİN COĞRAFİ ETÜDÜSibel YILMAZDanışman: Yrd. Doç. Dr. Mehmet ZAMAN2006-152 SayfaJüri: Yrd. Doç. Dr. Mehmet ZAMANProf. Dr. Saliha KODAYYrd. Doç. Dr. Fevzi ŞAHİNAraştırma sahamızı oluşturan Şalpazarı İlçesi Karadeniz Bölgesi'nin DoğuKaradeniz bölümü sınırları dâhilinde yer almaktadır. Yönetim bakımından Trabzon ilinebağlı bir ilçe olan Şalpazarı Trabzon İl merkezinin batısında bulunmaktadır ve merkezeuzaklığı yaklaşık 65 km.' dir. Beşikdüzü İlçesi'nin batısındaki Akhisar Vadisi boyuncakurulu olan Şalpazarı İlçesi'nin kıyıya uzaklığı 15 km kadardır.İlçe toprakları konum itibariyle ilin en batısında yer alır. Batı sınırını Giresuniline bağlı Eynesil ve Görele ilçeleri oluşturur. Kuzeyinde Beşikdüzü, GüneyindeGümüşhane iline bağlı Kürtün ilçesi ve doğusunda Tonya ile çevrilidir. (Şalpazarı İlçesiyönetim bölgesinin alanı 182 km2 (18200ha) dır.Şalpazarı ilçesi ve çevresinde mevcut yeryüzü şekilleri, Doğu Karadeniz'inhâkim yeryüzü şekilleriyle benzerlik gösterir. İlçe toprakları Akhisar deresi ve kollarıtarafından derince yarılmış, arazi topografyasının arızalı ve oldukça engebeli olmasınaneden olmuştur.Araştırma sahası, idari bakımdan belediye sınırları dâhilinde olan altı mahalleve ilçe merkezi olan kasaba yerleşmesinden oluşmuştur.Şalpazarı ilçesinde devamlı yerleşmelere yaklaşık 1300 m yükseltilere kadarrastlanır. Kasaba merkezinde toplu dokulu ve çok katlı binalar şeklinde de görünenmeskenler, mahallelerde dağınık halde ve geleneksel yapıda görünürler.Şalpazarı ilçesinde 2000 yılı Genel Nüfus sayımı sonuçlarına göre, toplam23.390 kişi yaşamaktaydı. Bu nüfusun yaklaşık 7.591 kişisi kasaba merkezinde15.799'u ise köy ve bucaklarda yaşamaktaydı. 2000 yılı itibariyle aritmetik nüfusyoğunluğu 128 kişi/m2 kadardır. Şalpazarı ilçesinde halkın geçim kaynağı büyük orandahayvancılıktır. İlçe arazisi yapısının engebeli olması ve arazilerinin büyük bir kısmınınorman sahası olması geniş çaplı tarım faaliyetlere izin vermemekte, küçük oranlardayüksek teknikte tarıma imkân tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER THESISGEOGRAPHİCAL STUDY OF ŞALPAZARI CENTRUMSibel YILMAZAdvisor: Yrd. Doç. Dr. Mehmet ZAMAN2006-152 SayfaJury: Yrd. Doç. Dr. Mehmet ZAMANProf. Dr. Saliha KODAYYrd. Doç. Dr. Fevzi ŞAHİNThe District of Şalpazarı constituting our field of researc is located within theEastern Black Sea part of the Black Sea Region. Administratively attached to theprovince of Trabzon, Şalpazarı is located about 65 km west of Trabzon city center.Thedistance from the Şalpazarı district,established along the Akhisar Valley in the west ofthe District of Beşikdüzü, to the shore is about 15 km.The lands of the district constitute the westernmost part of the province. It issurrounded by the Eynesil and Görele districts, attached to the provice of Giresun, inthe west, Beşikdüzü in the east,Kürtün district of Gümüşhane provice in the south, andTonya in the east.The administrative area of the Şalpazarı Distirict 182sq-km(18200ha).The topography of the Şalpazarı district and its surroundings is similar to thedominant topography of the Eastern Black Sea.The land of the district is split deeply bythe Akhisar Creek and its branches, thus leading an uneven and rather ruggedtopography.The field of research is composed of the six quarters included in themunicipal borders in terms of administration and the town that is the district center.Constant settlements in the district of Şalpazarı are seen up to 1300 mapproximately.The dwellings observed in the center of town also in the form of massurbanization and multistoried buildings are seen in a scattered and traditional form inthe quarters.According to the year 2000 census,23.390 people lived in the district ofŞalpazarı. Of this population, about 7.591 lived in the center of town, while 15.799people lived in villages and sub-districts.A of the year 2000, the aritmetical density ofpopulation is 128 people per sq-m. The primary means of living of the Şalpazarı peopleis stockbreeding. That the district has a rugged land most of which is forest area doesnot enable to carry out large scale agricultural production, but instead allows performingsmall scale technical-intensive agriculture.