Osmanlı tarih yazıcılarına göre tarih ve tarihçi
History and historian according to the Ottoman historians
- Tez No: 186596
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN TOZLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada kuruluşundan yıkılışına kadar Osmanlı tarih yazıcılığı elealınmıştır. Arap ve İran tarihçiliğinin etkisiyle gelişen Osmanlı tarih yazıcılığı zamanlakendine has bir tarz oluşturmuştur.Tarih ilmi hemen hemen her dönemde iktidarların kamuoyunu etkilemek içinkullandıkları bir araç olmuştur. Osmanlılar da bu yönüyle tarihten yararlanmışlar ve buvesile ile resmi devlet tarihçiliği görevini ihdas etmişlerdi. Osmanlılarda tarih ilmigeçmişten alınacak dersler bakımından önemli sayılmıştır. Tarihten alınacak derslergelecek için kılavuz olarak görülmüştür. Osmanlı tarih yazıcılarının tarihçidenbeklentileri ise doğruluk, dürüstlük ve güzel ahlak sahibi olmalarıdır.Osmanlı Devleti, Tanzimat Fermanından sonra idari ve sosyal alanda büyük birdeğişime uğramıştır. Bu çerçevede tarih yazımında da değişiklikler olmuştur. Fransızİhtilali'nden sonra gelişen milliyetçilik akımı doğrultusunda Osmanlı Devleti'ne tabimilletler ayrılıkçı hareketlere başlayınca devlet bunları bir arada tutacak politikalargeliştirme çabası içerisine girmiştir. Tarihçilerinde bu politikaya destek verecek nitelikteyazılar yazdıkları görülür. Fakat bu birleştirici faaliyetlerden sonuç alınamamıştır.XIX. yüzyılın ikinci yarısından sonra Türk milliyetçiliği yükselişe geçmiştir.Tarih yazımında da milliyetçi tarih anlayışı hakim olmuştur. Bu anlayış yeni Türkdevletinin ideolojisinin oluşturulmasına katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis the Ottoman historiography was studied from thefoundation to the collapse of the Empire. The Ottoman historiography whichwas improved by the influence of the Islam and Persian historiography,created its own style in the course of time.Administrations always use the history to influence the publicopinion so did the Ottoman Empire. In this way they created an officialhistoriography. In the Ottoman thought history was very important for itsproviding experience which was a guide for the future. Also the expectationof the Ottoman historians from the historians was truth, honesty and moral.After the Tanzimat Firman the Ottoman Empire was exposed to ahuge change in administrative and social areas, so the historiography waschange too. After the French Revolution which improved the Nationalism,the nations tied to Ottomans tried to separate from the Empire. ThenOttomans tried to improve a policy to hold them together. So the historianswere also support this policy with their writings. But this policy was notsuccessful.After the half of 19th century the Turkish nationalism was become toincrease. So the nationalist thought dominated on the Turkishhistoriography. And this thought contributed the forming of the ideology ofthe new Turkish state.