Çayeli Bakır İşletmesi ve ekonomik coğrafya bakımından önemi
Inportance of the Çayeli copper project's for economical geography
  1. Tez No: 186597
  2. Yazar: ERKAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİH KODAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
1ÖZETYÜKSEK LİSANS TEZİÇAYELİ BAKIR İŞLETMESİ VE EKONOMİK COĞRAFYABAKIMINDAN ÖNEMİErkan YILDIRIMDanışman: Prof. Dr. Saliha KODAY2006, Sayfa; 99Jüri: Prof. Dr. Saliha KODAYYrd. Doç. Dr. Çiğdem ÜNALYrd. Doç. Dr. Mehmet ZAMANMadencilik sektörü, gelişmiş sanayi ülkelerinin hemen hepsinde ekonomikkalkınmayı başlatan öncü sektör görevini üstlenmiştir. Bu nedenle ülkemizde demadencilik sektörünün önemi günden güne artmaktadır.Çayeli Bakır İşletmeleri A.Ş. 1993 yılında Türk-Yabancı ortaklı bir Türkşirketi olarak kurulmuştur. İlk kurulduğu günlerde % 49 İnmet Madencilik, % 6Gama ve % 45 Eti Bank hisse dağılımına sahipti. Daha sonra Gama % 6'lıkhissesini satışa çıkarmış ve bu hisse Inmet Madencilik tarafından satın alınmıştır.2004 yılı içinde de % 45 Eti Bank hisseleri Özelleştirme İdaresi tarafındansatılmış ve en yüksek teklif ile % 45 hisse Inmet Madencilik tarafından satınalınmıştır. Şu anda Çayeli Bakır İşletmesi'nin % 100 hissesi Inmet Madenciliğeaittir.Çayeli Bakır İşletmeleri şu an Türkiye'nin en büyük bakır ve çinkoüreticisidir ve 1,000,000 ton/yıl tüvenan cevher işleyerek 150,000 ton/yıl % 22-24tenörlü bakır konsantresi, 70.000 ton/yıl'da çinko konsantresi üretmekte veserbest piyasa şartlarında pazarlamaktadır.Çayeli Bakır İşletmesi, Rize ilinin Çayeli ilçesine bağlı Madenköykasabasında bulunmaktadır. Karadeniz sahilinde bulunan Çayeli ilçesininMadenköy'e uzaklığı 7 km dir. Bölgenin hemen güneyinde keskin rölyefli dağlarbulunmaktadır. Kaçkar dağları sahanın güneyinde güneybatı-kuzeydoğu yönündeuzanır. Maden sahası bir yerleşme yeridir ve tamamen çay bahçeleriyle kaplıdır.Çayeli-Madenköy bakır, çinko ve pirit yatağı, Türkiye'nin en önemli sülfitli bakırve çinko kaynaklarından biridir.2ABSTRACTMASTER THESISERKAN YILDIRIMIMPORTANCE OF THE ÇAYELİ COPPER PROJECT'S FOR ECONOMICAL GEOGRAPHYSUPERVISOR: Prof. Dr. Saliha KODAY2006, PAGE; 99JURY: Prof. Dr. Saliha KODAYAssist.Prof.Dr. Çiğdem ÜNALAssist.Prof.Dr. Mehmet ZAMANMining is an important sector which has input, output relations with everalsectors. Therefore it has an important influence on the economy thoroughly.Cayeli Bakir Isletmeleri A.S. (?CBI?) is a Turkish company owned byInmet Mining of Toronto Canada. The Company was formed in 1983.Construction of the facility began in 1992, and the first concentrate shipment wasmade in December of 1994. Since the start of production, the facility hasconstantly been expanding from the initial capacity of 600,000 tonnes per yearthroughput to its current throughput rate of approximately 1.0 million tonnes peryear.Çayeli Bakir İşletmeleri A.Ş. (ÇBİ) is a Turkish mining company formedin 1983. The mine was developed in 1992 as a joint venture between Gama, aTurkish construction company, Eti Holding, a company owned by the Turkishgovernment, and Inmet Mining. In 2002, Inmet bought the six per cent owned byGama for $11 million. The Turkish Government privatized ÇBİ in September2004. Inmet Mining Corporation purchased the remaining 45% of the sharesbelonging to the Turkish Government on 23 September, 2004 for $64 millionthrough a public tender process. Inmet Mining Corporation now owns 100% ofÇayeli.Çayeli Bakır İşletmesi, is located in Madenköy, Çayeli County, RizeProvince. The distance between Madenköy and Çayeli, situated on the Black-Seacoast, is 7 km. The sharp relief of the area is due to the mountain rangesoccupying the southern part of the region. Here, the Kaçkar Mountains trend in aSW-NE direction. The mine site is in the center of a densely populated area,which is covered almost entirely by tea plantations.The Çayeli-Madenköy copper-zinc and pyrite deposit is one of the mostimportant sulphidic copper and zinc sources of Turkey.
Özet (Çeviri)
1ABSTRACTMASTER THESISERKAN YILDIRIMIMPORTANCE OF THE ÇAYELİ COPPER PROJECT?S FOR ECONOMICAL GEOGRAPHYSUPERVISOR: Prof. Dr. Saliha KODAY2006, PAGE; 99JURY: Prof. Dr. Saliha KODAYAssist.Prof.Dr. Çiğdem ÜNALAssist.Prof.Dr. Mehmet ZAMANMining is an important sector which has input, output relations with everalsectors. Therefore it has an important influence on the economy thoroughly.Cayeli Bakir Isletmeleri A.S. (?CBI?) is a Turkish company owned byInmet Mining of Toronto Canada. The Company was formed in 1983.Construction of the facility began in 1992, and the first concentrate shipment wasmade in December of 1994. Since the start of production, the facility hasconstantly been expanding from the initial capacity of 600,000 tonnes per yearthroughput to its current throughput rate of approximately 1.0 million tonnes peryear.Çayeli Bakir İşletmeleri A.Ş. (ÇBİ) is a Turkish mining company formedin 1983. The mine was developed in 1992 as a joint venture between Gama, aTurkish construction company, Eti Holding, a company owned by the Turkishgovernment, and Inmet Mining. In 2002, Inmet bought the six per cent owned byGama for $11 million. The Turkish Government privatized ÇBİ in September2004. Inmet Mining Corporation purchased the remaining 45% of the sharesbelonging to the Turkish Government on 23 September, 2004 for $64 millionthrough a public tender process. Inmet Mining Corporation now owns 100% ofÇayeli.Çayeli Bakır İşletmesi, is located in Madenköy, Çayeli County, RizeProvince. The distance between Madenköy and Çayeli, situated on the Black-Seacoast, is 7 km. The sharp relief of the area is due to the mountain rangesoccupying the southern part of the region. Here, the Kaçkar Mountains trend in aSW-NE direction. The mine site is in the center of a densely populated area,which is covered almost entirely by tea plantations.The Çayeli-Madenköy copper-zinc and pyrite deposit is one of the mostimportant sulphidic copper and zinc sources of Turkey.2