Gölpazarı ilçe merkezinin coğrafi etüdü
The geographical study of the Gölpazarı of town centre
- Tez No: 186595
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Araştırma sahamızı oluşturan Gölpazarı ilçe merkezi, Marmara ile Karadeniz Bölgeleri sınırları arasında kalmakta olup, Karadeniz Bölgesi'nin Batı Karadeniz Bölümü'nde yer almaktadır. Tipik bir kasaba yerleşmesi özelliğindedir. İdari bakımdan Bilecik iline bağlı olan Gölpazarı, Bilecik il merkezine 43 km. uzaklıktadır. Araştırma sahası, doğudan Sürmeli, güneydoğudan Arıcaklar ve Çımışkı, güneyden Çengeller ve Bayat, güneybatıdan Kurşunlu, batıdan Aktaş (Beşevler mahallesi), kuzeyden ise Keskin ve Tongurlar köyleri sınırlandırılmıştır. Belediye yönetim sınırları dahilindeki yerleşim alanı 13.28 km2 kadardır. Gölpazarı ilçesi yönetim alanı ise 592 km²'dir. İlçe, Gölpazarı ovasının kuzeyinde bulunmaktadır. Ova kuzey ve güneyden platolarla çevrili bir çöküntü ovasıdır. Saha ve çevresinde Yarınemli Marmara geçiş tipi iklimi görülmektedir. Gölpazarı ilçesi, idarî bakımdan 48 köy ve bu köylere bağı 20 mahalle yerleşmesinden oluşur. Gölpazarı ilçe merkezinin nüfusu; 2000 yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre 7002 kişidir. İlçe toplam nüfusu ise 13617 kadardır. Araştırma sahası, Bilecik-Sakarya arasındaki D-650 karayolunun 28 km. doğusunda yer almaktadır. Araştırma sahasının bulunduğu Bilecik ve çevresinde ilk egemenlik kuran devlet Hititlerdir. Hititlerden sonra Frig, Lidya, Pers, Bizans ve Osmanlılar yöreye egemen olmuşlardır. Osmanlı Devleti'nin ilk yıllarında kuzeye akınlar düzenleyen akıncıların, bir konaklama yeri olarak kullandıkları bir yerleşmeydi. 15. ve 16. yüzyıllarda Hüdavendigar Vilayetine bağlı bir kaza merkezi olan Gölpazarı, 19. yüzyılda Hüdavendigar Vilayetinin Ertuğrul Sancağına bağlı bir nahiye merkezi olmuştur. 1926 yılında ise Bilecik iline bağlı bir ilçe merkezidir. Ekonomik faaliyetler içerisinde hizmetler sektörü (%61.5) önde gelir. Hizmetlerden sonra tarım ikinci sırayı alır(%20.5). Sanayi sektörü ise kurulan birkaç fabrika dışında çok gelişmemiştir(%18.0). Ticaret perakende ticaret şeklindedir. Sahanın doğal ve beşeri turistik kaynakları, yeteri kadar değerlendirilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The town centre of Gölpazarı, our study area, is between the the boundaries of Marmara and Blacksea geographical regions an in West Blacksea division of Turkey. It is of a typical country settlement. It is administrated from Bilecik governorship and 43 km from this city. It is bounded by the countries of Sürmeli in the east, Arıcaklar and Çımışkı in the southeast, Çengeller and Bayat in the South, Kurşunlu in the southwest, Aktaş (Beşevler neighbourhood) in the west, Keskin and Tongurlar in the north. The surface area of the municipality administration is 13,28 km². The area of the town of Gölpazarı is 592 km². Country centre is in the northern part of the Gölpazarı plain. This plain is a convergent meadow surrounded by plateaus in the north and south. In the area and surroundings, a semi-humid Marmarian transition type climate is prevalent. For the administrative respect, Gölpazarı district consisit of 48 countries and 20 neighbourhoods governed by the country centre. The population of centre is 7002 according to the census in 2000. The whole population of the district together with countries is 13617. The study area is located between 28 km east of the D-650 highway, between Bilecik and Sakarya. In Bilecik, where the study area is located, Hititians are the first to reign. After the Hititians, Frigians, Lidians, Persians, Byzantines and Ottomans predominated in the area. This area was a transition zone for the ottoman pre-armies, attacking, to the nortern regions in the first years of the Ottoman Empire, to relax in. Gölpazarı, which was the goverment centre of State of Hüdavendigar in the century XV and XVI, became a contry of Ertuğrul District of Hüdavendigar State. In 1926, it became a country centre governed from Bilecik. In the economic activities, service sector is in the first row (with 61.5%). In the second row agricultural activities take place (with 20.5%). Industrial activities haven't developed except for a few indiustries (wiht 18.0%). Trade is in the from of individual trading. Natural and human tourism sources in the area are not evaluated efficienty