Sakarya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünde okuyan 1. ve 4. sınıf öğrencilerinin beslenme bilgi ve tutumlarının karşılaştırılması
Comporison of the attitudes and knowledged of the nourishment of the students who study at the first and fourth class in the physical education and sport training department of Sakarya University
  1. Tez No: 186627
  2. Yazar: ERKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLTEN HERGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
SAÜ, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Tez ÖzetiTezin Başlığı: Sakarya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği BölümündeOkuyan 1.ve 4. Sınıf Öğrencilerinin Beslenme Bilgi ve Tutumlarının KarşılaştırılmasıTezin Yazarı: Erkan ÇELİK Danışman: Yrd. Doç.Dr. Gülten HERGÜNERKabul Tarihi: 11/07/2006 Sayfa Sayısı: İX(ön kısım) + 89(tez) + 7(ekler)Anabilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor ÖğretmenliğiBu çalışma, üniversite öğrencilerine verilen beslenme eğitiminin öğrencilerin beslenmetutum ve davranışlarında ne gibi değişikliğe neden olduğunu belirlemek ve aynı zamandaverilen beslenme eğitiminin etkinliğini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır.Bu amaçla, araştırmamızın örneklemini Beden Eğitimi ve spor öğretmenliği bölümündeokuyan 1. sınıf öğrencileri 38 ve 4. sınıf öğrencileri 39 olmak üzere toplam 77 öğrencioluşturmuştur.Araştırmaya katılan 1. sınıf öğrencileri beslenme eğitimi almamış olup 4. sınıf öğrencileriise beslenme eğitimini almıştır.Araştırmaya başlarken literatür taraması yapılmış beslenme ile ilgili gerekli bilgilerverilmiş, daha sonra anket hazırlanarak öğrencilere uygulanmıştır. Anket verileri SPSSpaket programına girilmiş ve crosstabs testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sakarya University Insitute of Social Sciencces Abstract of Master?s TheisTitle of the Theis: Comporison of the attitudes and knowledge of the Nourishvent of thestudents who study at the first and fourth class in the Physical Education and Sport TrainingDepartment of Sakarya University.Author: Erkan ÇELİK Supervisor: Ass. Prof. Dr.Gülten HERGÜNERDate: 11/07/2006 Nu. of Pages: İX(Pretext) + 89(main body) + 7(appendices)Department: Physical Education and Sport Subfield: Physical Education and Sport TrainingThis work has been prepared to determine how the nourisment education given to universitystudents changes the behaviours and attitu des of nourishment of the students, to get newopinions about the ideal teaching nethods by evalvating the efficiency of thenourishmenteducation and to give suggestions to relevant institutions.38 students studying at the first class and 39 students studying at the fourth at the PhysicalEducation and Sport Training Department, total 77 students costitute the samples of thisreseorch .Sudents who study at the first classs haven?t got education of Nourishment and students whostudy at the fourth got Education of Nourishment.At the beginning of the research literature has been scanned and necessary information aboutNourishment has been given and then a questionary has been applied to the students.Questionary datas entered to the SPSS packet program and applied crosstabs test. As a result,between of the students who didn?t get the nourishment lesson and get the nourishment lessonin the P< 0,05 grade haven?t been found differences. At the end of the researches, it has beenseen that the lesson of nourishment which is given efficiently for samples but in their daily lifewhat they do as an application are deficient, wrong, the habits aren?t abandon by them andtheir knowledge isn?t enough. Besides, the impact of social- culturel form and the badeconomic condition of the students have been giveus these results.Education of nourishment which has been active and permanently impacts knowledge andattitude positevly and also it has been resulted that it?s important for correcting the wrongbeliefs and attitudes.Keywords : Nourishment, Education of Nourishmentix