213 numaralı Mühimme defterinin transkripsiyon ve değerlendirmesi 1801-1802 (H 1215-1217)
Transcription and evaluation of number 213 Muhimme book (1801-1802)
  1. Tez No: 186650
  2. Yazar: FATİH AKARSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Devleti'nin Padişahtan sonra en üst düzey kararorganıdır.Mühimme Defterleri ise bu toplantılarada alınan önemli kararları kaydedildiğidefterlerdir.Siyasi, askeri, sosyal, ekonomik v.b. alanlarda çok önemli bilgilerin bulunabileceğibu defterler aynı zamanda devlet mekanizmalarının işleyişini anlamada da eşsizbilgiler içermektedir.Bu çalışma 213 numaralı mühimme defterinin (H. 1215-1217/M. 1800-1802)Transkripsiyon ve değerlendirmesinden oluşmaktadır.Çalışmamızın giriş bölümünde ilk olarak mühime defterleri hakkında bilgiverdikten sonra yardımcı olması açısından devrin siyasi tarihini kısaca özetledik.Değerlendirme bölümünde şekil ve içerik özellikleri olarak iki ana başlık altındametnin tahlilini yaptık ve arkasından okuyucuların yararlanabilmesi için metiniçindeki hükümlerin özetlerini sunduk.Son olarak metnin tamamının transkripsiyonunu ve arkasından da orijinal kısmınıçalışmaya ekledik.Osmanlı mparatorluğu, Divan-ı Humayun, Ferman, MühimmeAnahtar K el imeler:eleDefteri.
Özet (Çeviri)
Ottoman Empireafter Sultan. Muhimme Books are the notebooks which the judgments of themeetings of the Divan-ı Humayun written.These notebooks, where you can find useful political, military, social andeconomic etc. information, also includes unique knowledge about the processing ofthe administrative mechanisms.This study comes into existence with the transcription and the evaluation of the213 numbered Muhimme Book dated 1801-1802.At the introduction chapter of our study, after we gave information about theMuhimme Books, we summarized the political history of the period which can helpus to understand them.At the evaluation chapter we evaluated the text under two chapters calledformation and contents and after that we presented the summaries of the verdictswhich can help the readers to understand them.And finally, we have added the transcription of the whole text and the originals tothe study.Ottoman Empire, Divan-ı Humayun, Firman, Muhimme Book