Tüek basınında İran reformcu hareketi
Reflection of the Iranian reformist movement into the Turkish media
- Tez No: 186731
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ESRA HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Böyle bir çalışma yapmaktaki amacım, İran'da, 1979 yılında yapılan devrimöncesinde varolan, fakat daha çok devrim sonrası ortaya çıkan reformcu hareket veonun, Türk basınına nasıl yansıdığını incelemektir.Çalışmanın giriş bölümünde İran Devrimi'nin tarihsel olarak hangi koşullaraltında gerçekleştirildiğine değinilecektir. Devrim sürecinin genel özellikleri ortayakonulacaktır.Çalışmanın birinci bölümünde devrimin nedenleri kapsamlı bir şekildeanlatılacaktır. Devrim öncesi ülkenin iç politik durumunun analizi ve devrimde yeralan siyasi grupların yapıları incelenecektir.Tezin ikinci bölümünde, devrim sonrası ülkedeki siyasi yapılar analizedilecektir.Tezin üçüncü bölümünde Humeynizm içerisinde meydana gelen ideolojikayrışmadan sonra muhafazakar kesimin ülkede hangi güç odaklarına sahip olduğunadeğinilecektir.Bir sonraki aşamada ise reformcuların siyasi, ekonomik ve toplumsal alandaneleri savunduklarına değinilerek, reformcuların toplum içerisindeki etkileri ortayakonulacaktır.Tezin son bölümünde ise İran'da Reformcu Hareket'in Türk basınınayansıması analiz edilecektir. İran'da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerindenönce -1997 yılı Ocak ayında- reformcular ile muhafazakarlar arasındaki mücadeleninen yoğun olduğu ve reformcuların kazanarak, İslam Devrimi'nin lideri Humeyni'densonra ilk defa muhafazakarlara karşı kendilerini savunacak bir mevki elde ettiklerisüreç ortaya konulacaktır.Bu bölümde, Hatemi'nin Cumhurbaşkanı seçilmesine kadar ve seçilmesindensonra Türk basınının bu süreçleri nasıl yansıttığına değinilir. Bu bağlamdaCumhuriyet, Hürriyet ve Yeni Şafak gazeteleri 1997 Ocak ayından başlanarak,Hatemi'nin Cumhurbaşkanı seçildiği 1997 Mayıs aynına kadar analiz edilir.Tezin sonuç bölümünde ise kısaca reformcuların hangi politikalarla seçimlerikazandığı ve bunun, Türk basınına nasıl yansıdığı açıklandıktan sonra reformcularıngelecekte nasıl bir politika izleyebileceği anlatılacaktır. İki tarafın da genel
Özet (Çeviri)
With this thesis, my basic goal is to make a comprehensive analysis oftransformation of the Iranian political life after the revolution.and how thereformist movement was emerged, developed and how all this process wasreflected into the Turkis media.In the introduction part of my work, it will be explained that under whichhistorical conditions the revolution was achieved. Political, economic andsociocultural structure of the Iranian society befor the revolution will be analysed.In the second chapter of the work, considering how the groups thatparticipated in the process of the revolution diveded in fractions, the politicalstructures of the newly emerged Islamist republic will be anaylsed.Third chapter of the thesis will focus on emergence and development processof the reformist movement. After explaining the rivalry between two groups in the1997 election for the presidency, reformist Mohommad Khatemi?s position as thenew president of the Islamic Republic will be analysed.In the last chapter how the Turkish media reflected reformist developmentsin Iran to Turkish readers. The political, economic and socio-cultural fluctuationsin Iran starting with reformit movement?s sieze of power in the country will beexamined between the months of january and may of 1997 considering Yeni Şafak,Cumhuriyet and Hürriyet newspapers respectively.In the conclusion chapter of the thesis, considering the possible futur policiesof the both sides, how the reformists won the elections and how the results of theelections was reflected to the Turkish reader by Turkish media.