Diyaliz ünitesinden hizmet alan hastaların bakım verenlerinde bakım yükü ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of care load and quality of life in careers of patients who receive service from the dialysis unit
- Tez No: 643139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHCUBE ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç Hemodiyaliz tekrarlayıcı, yaşam boyu devam eden, hastanın durumuna göre haftada iki veya üç defa uygulanan ve bu nedenle hastalar için olduğu kadar aileler için de yorucu olan ve bakım verenlerinin sonsuz desteğini gerektiren bir tedavidir. Bu nedenle, hemodiyaliz hastalarının bakım verenleri stres, depresyon, yorgunluk ve yaşam kalitelerinde azalma yaşayabilmektedir. Bu çalışmada diyaliz tedavisi altındaki hastaların bakım verenlerinde bakım veren yükünün ve yaşam kalitesinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Çalışmamız 01.02.2019-01.04.2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği Hemodiyaliz Birimi'nde yapıldı. Çalışmaya en az 3 aydır hemodiyaliz hizmeti alan hastalara bakım veren 83 kişi dahil edildi. Bakım verenlerin sosyodemografik verileri kaydedildi. Bakım veren yükünün değerlendirilmesinde Zarit Bakım veren Yükü Ölçeği (ZBYÖ) kullanıldı. Yaşam kalitesi SF-36 ölçeği ile değerlendirildi. İstatiksel analizler SPSS 20.0 programı ile değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testleri kullanıldı. Korelasyon analizlerinde Spearman korelasyon analizi uygulandı. p< 0,05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular Bakım verenlerin %67,5'i kadın, %83,1'i evli idi. Kişilerin %51,8'inin herhangi bir kronik bir hastalığı mevcuttu. Bakım verenlerin ortalama ZBYÖ skoru 32,5 ± 14,4'tü. Bakım verenlerin %20,5'inde bakım veren yükü yok ya da çok hafif, %57,8'indehafif-orta şiddetli, %19,3'ünde orta-ağır şiddetli, %2,4'ünde şiddetli bakım yükü izlendi.
Özet (Çeviri)
Aim The hemodialysis is repeated, lifelong, twice or thrice a week depending upon condition of the patient and, hence, this is a tiresome activity for patient as well as for the family requiring endless contribution by caregivers. Therefore, these informal caregivers of hemodialysis patients can experience stress, depression, restlessness and poor quality of life. This study aimed to determine the quality of life and the burden on the caregivers of patients receiving dialysis treatment.Materials and Methods Our study was conducted between 01 February and 01 April 2019 at the Health Sciences University Samsun Education and Research Hospital Internal Medicine Clinic Hemodialysis Unit. 83 people providing care to patients who have been on hemodialysis for at least three months were included in the study. Sociodemographic characteristics of caregivers were recorded. The features related of caring in caregiver were questioned. The caregiver burden was measured using the Zarit Burden Interview questionnaire (ZBI). The quality of life was measured using the SF-36 scale. Statistical analyzes were evaluated with SPSS 20.0 program. Kruskal Wallis and Mann Whitney U tests were used to evaluate the data. Spearman correlation analysis was used for correlation analysis.