1980 sonrası Türkiye-Suriye ekonomik ilişkilerin değerlendirilmesi
Evaluation of economic relations between Türkiye and Syria since 1980
- Tez No: 186730
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAMİL USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Ortadoğu siyasetinin önemli bir ülkesi olan Suriye, 20. yüzyıl içerisindebağımsızlığını kazanmış ve son yıllara kadar devletçi bir ekonomik model ile ülkeyönetilmiştir. 1990 sonrası sosyalist bloğun çökmesiyle daha liberal politikalara yönelmiş,serbest piyasa ekonomisine geçmiş, AB ülkeleri ve Uzakdoğu ülkeleriyle ticaretinigeliştirmeye çalıştırmıştır. Ülke gözle görülür bir değişim içine girmiştir. Yabancıların ülkeyegelmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılmıştır. Türkiye bu anlamda Suriye içinAvrupa'nın kapısı konumundadır. Özellikle AB ülkeleri, Rusya ve Ortaasya ülkeleri ileilişkilerde Türkiye kavşak noktasındadır. Suriye ile geçmişte yaşamış olduğumuz önemlisorunlar zamanla bir tarafa bırakılmıştır. ki ülke arasında birçok anlaşma ve protokolimzalanmış ve ikili ticaretin geliştirilmesi, sınır ticaretinin arttırılması esas alınmıştır. 1980sonrası Türkiye-Suriye ekonomik ilişkilerine baktığımızda her geçen gün daha iyiye gitmekteolduğunu görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Syria, one of the main countries of Middle East in political aspect, got itsindependency within 20 century and till latest years it has been governed by stateeconomical model. After collapse of Soviet Union in 1990 years, it started to follow moreliberal politics, it moved on free market economy and tried to develope its trade withEuropean and Far East countires. Country got visible changes. In order to attract foreignersthey have done some law regulations. In this aspect Turkiye is a gate of Europe forSyria. Especially Turkiye is the key point in relation with European countires, Russia andMiddle Asia countires. Serious problems that we faced with Syria has been put aside.Many aggreements and protocols has been signed between two countries and bileteral tradehas been taken into close attention. We can see daily development in Turkiye- Syria relationa since 1980.