1990 sonrası sosyo-ekonomik gelişim sürecinde Suriye
Syria in the socio-economic development process after 1990
  1. Tez No: 186733
  2. Yazar: NİLÜFER TUNALI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLFETTİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
1990 yılı sonrasında Soğuk Savaş düzeninin sona ermesiyle birlikte tüm dünyada yenibir uluslararası düzene geçiş süreci başlamıştır. Bu sürecin öncelikli olarak etkilediği bölgeOrtadoğu olmuştur. Bu döneme kadar iki kutuplu dünyada SSCB'nin yanında yer alanSuriye'de liberalleşme süreci başlamıştır. Bu çalışma, Suriye'de 1990'larda başlayıp 2000'liyıllarda da devam eden serbest piyasa ekonomisine geçiş sürecinde Suriye ekonomisinigeçirdiği dönüşüm ayrıca bu yıllarda Türkiye-Suriye ekonomik ilişkilerinin seyrini anlatmayıamaçlamaktadır. Ekonomik liberalleşme bakımından 1991'de çıkarılan 10 no'lu yatırım yasasıönemli bir mihenk taşıdır. Bu yasa ile ekonomik liberalleşme çalışmaları hız kazanmış, fakatsiyasi liberalleşme bu süreçle paralel gitmemiştir. Siyasi liberalleşme adına son beş yılda bazıadımlar atılsa da yavaş bir ilerlemeden söz edilebilir. Türkiye-Suriye ilişkileri coğrafi vekültürel yakınlığa rağmen bazı siyasi faktörlerin etkisiyle çok gelişmemiştir. 1990 sonrasındaözellikle de 1998'de imzalanan Adana Mutabakatı sonrasında Türkiye-Suriye ilişkilerininekonomik ve siyasi bakımdan bir ivme kazandığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
After 1990, with the end of the Cold War period, the process of transition to a newinternational order has begun all over the world. The region primarily influenced by this processhas been the Middle East. A liberalization process has begun in Syria, which till this period wason the side of the USSR in the bipolar world. This study aims to set forth the transformation ofthe Syrian economy during the period of transition to free market economy, which began in1990?s and continued in 2000?s as well as the course of the Turkish-Syrian economic relationsduring said years. In terms of economic liberalization, the investment code numbered 10 passedin 1991 is a significant milestone. With this code, the economic liberalization activities havegained speed however; political liberalization has failed to move parallel. Although in the lastfive years some steps were taken for political liberalization, it can be said that the progress isslow. Relations between Turkey and Syria have not developed much due to the influence ofcertain political factors despite the geographical and cultural closeness. After 1990, andespecially following the Adana Agreement signed in 1998, it is seen that the relations betweenthe two countries gained momentum in economic and political terms.