1 Mart Tezkeresi öncesinde Türk basınında Irak sorunu algılaması
Perception of Iraqi conflict in Turkish press before decision of March 1st
- Tez No: 186734
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLDEN AYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Journalism, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmada Irak Savaşı'na giden süreçte 1 Mart 2003 tarihinde TBMM'de oylanan Irak'a askergönderimi hakkındaki tezkerenin öncesinde Türk basınının sorunu algılayış ve topluma sunuşbiçimi tartışılmaktadır. Bu çerçevede birinci bölümde, bu tür çalışmalarda sıkça kullanılanimaj ve söyleme değinilmektedir. Genel teori açısından savaşın medyada nasıl yer bulduğunayer verilirken, ikinci bölümde Türkiye'de Irak Savaşı'nın algılanışını değiştiren unsurlara yerverilmektedir. Bunların en başında Türkiye'nin cumhuriyet döneminden beri karşısındabulunan Kürt sorunu ve global düzeyde 11 Eylül saldırılarıyla Yeni Dünya Düzenitartışmalarına değinilecektir. Üçüncü bölümde, Türk basınında tezkere öncesinde Iraksorununun nasıl yer aldığı tartışılacaktır. Çalışmada 1 Şubat-2 Mart 2003 tarihleri arasındakiYeni Şafak, Hürriyet ve Radikal gazetelerinden yararlanılarak yapılan eleştirel haber söylemanalizine yer verilecektir. Söz konusu üç gazetede aynı kaynaklı haberlerin nasıl işlendiği,haberlerin sunumu ve başlık seçimlerine dair incelemelerde bulunulmaktadır. Çalışmanınsonucunda bu tarihler arasında Irak sorununa ilişkin yayınlanan haberlere ilişkin analizdüzeyinde genel sonuçlar elde edilmeye çalışılacaktır. Yine bu bölümde tezkereninreddedilmesine ilişkin karar verme süreci ve Türk basınında bu sürecin nasıl yansıdığıincelenecektir.
Özet (Çeviri)
This paper discusses how the Turkish press perceived and presented the problem to thesociety during the prewar period before the rejection of the motion on 1 March 2003 by theTurkish Great National Assembly giving green light to the deployment of troops to Iraq. Inthis context, the first chapter mentions the image and the wordings used frequently in thiskind of works. While this part describes how the war has been handled by the media from thepoint of the general theory, the second chapter presents the items changing the perception ofthe Iraqi War in Turkey. First of all, the Kurdish problem which the Republic of Turkey facessince its foundation and then on the global level, the 11 September attacks and the New WorldOrder will be discussed. In the third chapter, how the Iraqi war has been elaborated by theTurkish press before the motion is examined. The paper makes a critical analysis of thewordings of the news appeared in the newspapers Yeni Şafak, Hürriyet and Radikal between1 February - 2 March 2003. The aim is to elaborate the wordings and the choice of headlinesof the news from the same source in the three different newspapers. At the end of the paper,the general conclusions will be determined resulting from the analysis of the news about theIraqi problem released between these dates. This chapter will also observe the decisionmaking process related to the rejection of the motion and how this process was reflected bythe Turkish press.