Platon ve Aristoteles'in etik anlayışlarının karşılaştırılması
Comparision of plato and Aristotle's ethics
- Tez No: 186821
- Danışmanlar: PROF.DR. KAZIM SARIKAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Platon ve Aristoteles'in etik anlayışlarının karşılaştırılması, benzerlikve farklılıklarının saptanması tezin amacını oluşturmaktadır. Bu amaçlaPlaton ve Aristoteles'in etik anlayışlarının incelenmesinden önce çalışmanıngiriş bölümünde etik ve ahlak arasındaki ilişki belirtilmiş ve daha sonraPlaton ve Aristoteles öncesi etik yaklaşımlara yer verilmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde Platon'un etik anlayışı epistemoloji ileilintili bir şekilde incelenmiştir. Platon'un eudaimonist etiği en yüksek iyi,erdem ve iyinin topluluk yaşamında gerçekleşmesi ana konuları üzerindedurarak araştırılmıştır.İkinci bölümde Aristoteles'in etik anlayışı epistemolojisi ile ilintili birşekilde mutluluk ve erdem konu başlıkları altında irdelenmiştir. Aristoteles'inetik anlayışı Platon gibi, eudaimonist bir yapı sergilemektedir.Tezin üçüncü bölümünde, Platon ve Aristoteles'in etik anlayışlarınınkarşılaştırması yapılmış ve bu alandaki benzerlik ve farklılıklara yerverilmiştir.Sonuç olarak, Platon ve Aristoteles, aklı kendilerine temel ilke edinmişrasyonalist filozoflardır. Her iki filozof da etik anlayışlarında eudaimonist birkarakter sergilemektedirler. Etik anlayışları birbiriyle örtüşmektedir.Aristoteles, hocası Platon'un etik düşüncelerinden etkilenmiş ve budüşünceleri geliştirmiş ve genişletmiştir. Platon ve Aristoteles arasındakifarklılıklar, Aristoteles'in Platon'un idealar kuramını kabul etmemesi veideaların başka bir dünyada değil, yaşadığımız dünyada olduğunuvurgulaması düşüncesine dayanır. Bu düşüncenin etik alanındaki yansımasıise, Aristoteles'in düşünce dünyasının yanında duyu dünyasını da dikkatealmasına yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare Plato and Aristotle?s ethics, and laybare the differences and similarities between them. To this end, in theintroductory part of the work, prior to the investigation of Plato and Aristotle?sunderstanding of ethics, the relationship between ethics and morality, andsubsequently, pre-Platon and pre-Aristotle various approaches in the field ofethics are included.In the first chapter of the study, Plato?s understanding of ethics isinvestigated in relevance to epistemology. Eudaemonistic ethics of Plato isstudied with an emphasis on the realization of the major issues, the highestgood, virtue, and the good, in social life.In the second chapter of the study, Aristotle?s understanding of ethicsis investigated under the headings, happiness and virtue, in relevance toepistemology. Aristotle?s understanding of ethics, like Plato?s, displays aneudaemonistic structure.The third chapter makes a comparison between the ethicsunderstandings of Plato and Aristotle, and includes differences andsimilarities in this issue.As a result, Plato and Aristotle are rationalistic philosophers who hadadopted reasoning as their fundamental principle. Ethics understanding ofboth philosophers is characterized by eudaemonism. Their understanding ofethics overlaps. Aristotle had been influenced by, improved and extended theideas of his teacher Plato on ethics. Differences between Plato and Aristotleare based on Aristotle?s rejection of Plato?s theory of ideas, and on histhought emphasizing that ideas do not exist in a different world, but the worldwe live in. The reflection of this thought in the world of ethics is what makesAristotle take the realm of feelings into consideration in addition to thinking.