Farklılaşmanın özel görünümleri olarak çokkültürlülük ve çokkültürcülük
Multiculturalness and multiculturalism as a special apperance of differentiation
- Tez No: 186851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
İnsan, varlığını devam ettirme mücadelesini sürdürürken, diğer canlılardanayrılarak; tecrübelerini biriktirerek, kültür dediğimiz varlık alanını yaratmıştır.Sosyal bilimlerin ve Sosyolojinin cazip konularından olan bu kavramın temelolduğu ?çokkültürlülük?, tezimizin araştırma alanını oluşturmaktadır.Çokkültürlülükle bağlantılı olan ?çokkültürcülük? de çalışmamızda ele alınanönemli olgulardandır.Kültürel çeşitlilik, kültürler arası diyalog kaçınılmazdır, tüm kültürler iççoğulculuğa sahiptir, hepsi de yaratıcı etkileşimden oluşmaktadır, şeklindeözetleyebileceğimiz çokkültürlü bakış açısını içeren varsayımlara yönelikyaklaşımlar, tezimizin kapsamındadır ve bu yaklaşımların incelenmesindetarama değerlendirme yöntemi kullanılmıştır.Günümüzdeki 184 devletin 600 yaşayan dil grubuna ve 5000 etnik kimliğeev sahipliği yaptığı tahmin edilmektedir. Bu kadar çeşitli olan kültürel yapılararasındaki etkileşimden doğan kültür değişmeleri asimilasyon, eritme potasıve intibak gibi farklı kavramlarla adlandırılmıştır. Kültür değişimlerinden dahaçok, anlamlı farklılıklar gösteren kültürel öğelerin bir aradalığını ifade ederkençokkültürlülük; bu kavramla ilişkili olan fakat daha çok politik bir duruştanbahsedilirken de çokkültürcülük kavramı kullanılmıştır.Kültürler arasındaki ilk büyük etkileşim sömürgecilik dönemiyle başlamış,bu dönemle kültürleri birbirlerinden ayıran setler yıkılmıştır. Globalleşmeninyarattığı ortam da kültürler arasındaki geçişleri ve etkileşimleri daha daartırmıştır. Bu olaylar çokkültürlü toplum gerçeğinin kabul edilmesinde etkiliolmuştur. Günümüz devletlerinin toplumsal yapısı farklı kültürleri bünyesindetoplayan bir çeşitlilik arz etmektedir.Çokkültürcü politikalar 1970'li yıllarda daha çok zikredilmeye başlamıştır.Bu politikaları ve çokkültürlü toplumları konu alan kültürel çoğulculuktezlerinin hareket noktası: homojen bir devlet kurmak için uygulananunutturma ve dönüştürme siyasetlerine rağmen kültürlerin erimeyen,dayanıklı nitelikleri olduğu gerçeğidir. Yok edilemeyen kültürel unsurlarınvarlığının kabul edilmesi ve o unsurları taşıyan insanların toplumun diğerüyelerinin sahip olduğu haklardan yararlanmaya başlaması, bu haklarıntoplumun geneline yayılması bu gün de uğrunda mücadeleler verilensosyolojik, tarihi ve siyasal olguların başında gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Culture, is a most popular subject in the social science. This thesisinterested a multiculturalness and multiculturalism in the World and countrys,for example: United States, England, France, Canada and Turkey.Have you ever considered that may be commanplace and normal to memay be strange or peculiar to others? Why is that so? Not all changes can beattributed to tradition or custom. And what causes these differences in thefirst place? How did some of them become traditional? It has something to dowith the different climates.Before the Dutch attempts at colonisation during the early, the island wasuninhabited. Consequently, the whole population now consists ofdescendants of immigrants who have settled on the island at different placesand for different reasons.Events encouraged the next wave of immigrants, this wave was thelargest ever and radically changed the demographic and social structure ofthe island. It seems so much more dignified and sincere to greet with arather than a wave.During the second half of the nineteenth century, there was a flow of freeimmigrants changed forever the demographic structure. Those successiveand sometimes overlapping waves of immigrants changed foreever thedemographic structure and it?s cultural mix. Each wave of immigrants broughtto the island new religions, cultures and languages. There were manydifferent languages six hundred language group and one hundred eighty-four state.