Metropoliten alanlarda güvenlik sorunu ve çözüm önerileri
Security problem on metropolitan areas and solution proposals
- Tez No: 186850
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu tezin konusu Metropoliten Alanlarda Güvenlik Sorunu ve ÇözümÖnerileridir. Bilindiği üzere dünya, yaklaşık son yirmi yıldır hüküm süren hızlıbir değişim sürecinden geçmektedir. Oldukça karmaşık ve çok boyutlu olantoplumsal gelişmenin temelindeki küresel değişim dinamikleri, tüm dünyaülkelerini etkilemekte, düşüncelerde, inançlarda, geleneklerde, değeryargılarında ve kuramsal oluşumlarda yol açtıkları devrimlerle toplumlarınsosyo-ekonomik ve kültürel yapılarında köklü değişim ve dönüşümlere nedenolmaktadırlar.21. yüzyılda iletişim araçlarının baş döndürücü bir şekilde gelişmesiyle,ekonomik, siyasû ve kültürel küreselleşme zirveye çıkarak kent yönetimineyeni yükümlülükler getirmiş ve kent güvenliğinde iyileştirme ve düzenlemeçalışmalarının yapılmasını zorunlu hâle getirmiştir. Artık, cinayet, kapkaç,uyuşturucu kaçakçılığı, trafik kazaları, sahtecilik, orman katliamı, imaryolsuzlukları, organ kaçakçılığı, hatta insan kaçakçılığı olağan ve gündelikyaşamın bir parçası olarak algılanmaya başlanmıştır. Kamu Yönetimi çokönemli dönüşümler geçirmektedir. Kamu yönetimi sisteminin, gelişen vedeğişen koşullara ayak uydurmasını sağlayıcı yönde sürekli yenilenmesigerekmektedir. Tezinde özellikle metropoliten alanlarda kent güvenliğininyeniden düzenleme gereksinimi ve büyük kentlerde güvenlik sorunlarınındaha etkin ve ussal yollarla çözüme kavuşturmak düşüncesi temel hareketnoktası olmuştur.Bu çalışma dört bölüm hâlinde ortaya konulmuştur. Birinci Bölümde;kavramsal çerçevede kentin tarihsel gelişimi, tanımı, kentleşmenin tanımı,özellikleri, nedenleri, metropol kavramı, metropoliten alan yönetimi konularıincelenmiştir.İkinci bölümde; Metropoliten alan yönetiminde siyasal davranışlar vesuç ilişkisi açıklanmıştır.Üçüncü bölümde; güvenlik kavramının tanımı, devlet, bireyler, toplumve kamuoyu açısından çağırışımları, tartışmalı ve ihmal edilen bir kavramolarak yeri ve küreselleşme ile ilişkileri ele alınmıştır.Dördüncü bölümde; New York, Tokyo, Londra ve Türkiye'demetropoliten alanlarda güvenlik teşkiilatlarının yapısı ve işleyişi, Türkiyedegüvenlik teşkilatının sorunları, güvenlik alanında yapılması gerekendeğişikliklere ilişkin çözüm önerileri detaylı bir şekilde ele alınmış olup, yenibir teşkilatlanma modeli oluşturulmuştur.Sonuç bölümünde; çalışmanın özeti ve değerlendirmesi yapılarak tezbitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The topic of this thesis is Security Problem on Metropolitan Areas andSolution Proposals. As it is known, the world has been in a rapid changeprocess for the last two decades.By the giddy improvement of communication technology in the 21stcentury, economical, political and cultural globalization has reached the peakpoint, and it has brought new responsibilites, while it compelled rehabilitationand arrangements on the security of urban areas. Now, murder, snatching,drug traficking, forgery, destruction of forests, construction corruptions, organtrafficking, even human traficking started to be understood as normal andeven a part of the daily life. Public administration has been into such criticaltransformations. The system of public administration is needed to berehabilated constantly in order to ensure its adaptation to the developing andchanging circumstances. The basic framework in the thesis is seen as theneed of reorganization of urban areas? security and the idea of solving thesecurity problems in the metropolitan cities by more effective and logicalways.This study consists of four chapters. At the first chapter the followingissues are examined; in the conceptional framework, the historicaldevelopment and definition of the city, the definition of urbanization, itscharacteristics, reasons, the concept of metropol, and the issues ofmetropolitan areas administration.At the second chapter; political manners in the metropolitan areas?administration and the relation with crime are explained at length.At the third chapter; the definition of security notion, its associations interms of state, individuals, society and public, the position of security as anargued and neglected notion and its relations with globalization are studied.Then the structure and mechanism of security organizations in New York,Tokyo, London and Turkey, the problems of security organizations in Turkey,solution proposals related to the arrangements and changes that are neededin the secuirty field are analyzed detailly, and a new organizational model isformed.At the conclusion chapter; the thesis is ended with the summary of thestudy and final evaluation.