Türkiye'de 1990 sonrası uygulanan yatırım teşvikleri ve ekonomik etkileri
Investment incentives applied in Turkey after 1990 and their economic effects
  1. Tez No: 186853
  2. Yazar: YELİZ SARIÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARSLAN YİĞİDİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Günümüzde teşvik kavramının gerekliliği artık tartışma konusu olmaktan çıkmış,gelişmiş ve gelişmekte olan bütün ülkeler tarafından farklı oran ve şekillerdeuygulanır hale gelmiştir. Bu çalışma, yatırım teşvik kavramını ve teşvik araçlarınınTürkiye'deki sorunları gidermede etkili olup olmadığını ortaya koymayıamaçlamaktadır.Türkiye özellikle 1980'li yıllarla birlikte bir dönüşüm yaşamış, bu yıllarda serbestpiyasa ekonomisi ve ihracata dayalı büyüme modeli benimsenmiş, teşvik politikalarıda bu çerçevede uygulanmaya çalışılmıştır. Ayrıca dünyada yaşanan küreselleşmesüreci, Türkiye'de uygulanan teşvik politikalarının diğer ülkelerdeki politikalar ileuyumlu hale getirmesine yönelik faaliyetlere neden olmuştur.Türkiye, tam üye olmayı hedeflediği Avrupa Birliği'nin bölgesel politikaları ilekendi bölgesel politikalarını uyumlaştırma sürecinde, bölgelerarası ekonomik vesosyal dengesizliklerin giderilmesi amacıyla Avrupa Birliği tarafından önerilen BBSve Bölgesel Kalkınma Ajansları'nın oluşturulmasına karar vermiştir. BBS'nin nasıl birsistem olduğu ve Kalkınma Ajansları'nın Türkiye açısından ne dereceuygulanabileceği bu çalışmada yanıtı aranan sorular arasındadır.
Özet (Çeviri)
Currently, necessity of incentive concept is not topic of discussion.Many developed and developing countries apply some sort of investmentincentive while the level of the incentives varies from country to country. Thisstudy aims to put forward the effects on analysed of problems in Turkey ofinvestment incentives.Turkey was underwent tranformation since 1980s. In this years, freemarket economy and export oriented growth model have been adopted andincentive policies also have been applied in this way. Furthermore,globalization progress has been cause to activities which provided toharmonizing incentive policies in Turkey with those of other countries.Within the process of harmonizing our regional policies with those of theEuropean Union -which Turkey intends to become a full member of- NUTSand the Regional Development Agencies, proposed by the European Unionfor the purpose of eliminating the inter-regional economic and socialdisparities, have been constituted. The applicability of NUTS system andRegional Development Agencies in Turkey is a question among others havebeen taken in this study.