Popüler kültürel imgeler açısından Tarkan Çizgi romanı üzerinde bir inceleme
Research on Tarkan Comics from the point of view of popular cultural images
- Tez No: 186891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİFE GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Modern çağın önemli kitle anlatım araçlarından biri olan çizgi romanınülkemizdeki miladı, yazılı basının gelişimi ile ilgili olarak , 19. yüzyıl ortalarınakadar dayanıyor. Tanımlamaya çalışırsak çizgi roman, birbirinden tamamıylafarklı iki ana öğenin, yazı ve çizginin birleşmesiyle gerçekleşen bir anlatımsanatıdır diyebiliriz. Başka bir ifadeyle metinle birlikte sunulan resimlerdizisidir. Resmin bulunduğu karenin içinde resmin anlaşılmasına yardımcıolan metin de yer alır 1 . Çizgi romanın en büyük özelliği basılı olmasıdır. Buşartı göz önüne alırsak onu şöyle tanımlayabiliriz : Çizgi roman, elle çizilmişve belirli bir süreklilik içinde artarda gelen, bir metinle bütünleşen ve basılıolan resimlerden oluşan anlatım biçimidir 2 .20. yy.'da yönetici sınıfın ilişki ve amaçlarına bireyleri de ortak etmezorunluluğunun ortaya çıkması ve sınıflar arası ortak çıkarların oluşması,bireyin toplumla kaynaşması sebebiyle çizgi romanlar yaygınlaşmışlardır.Çizgi romanlar toplum bilincinin yaygınlaştırılmasında yeni bir ifade tarzıolarak iki önemli özelliğe sahiptir. Birincisi toplum ideolojisininyaygınlaştırılmasında aracılık ederler. İkincisi geniş kitlelere belli mesajlarıniletilmesi ve bu mesajlara sahip çıkmasıyla düzene iştirak edilmesinisağlamaktadırlar.Genel olarak tarihi romanlar altmışlarda bir ?patlama? yapmıştır.Popülerleşmenin nedeni olarak gösterilebilecek bir başka varsayım ise, tarihianlatıların dönemin erotik ürünleri olmasıdır. Erotizm, milliyetçilik, özgürlük,yabancı kadınlarla yaşanan aşklar, Orta Asya metaforu popüler kültürtemelinde incelenmiş ve bu kavram doğrultusunda 60'lı yılların siyasal,ekonomik, kültürel ve toplumsal ortamına bakılıp Tarkan'ın doğmasına ortamhazırlayan faktörler detaylı kategorilerle incelenmiştir.60'lı yılların sonlarında okuyucularıyla buluşan TARKAN Türk halkıtarafından çok sevilmiş bunun sonucu olarak da pek çok okur yeni doğanerkek çocuklarına TARKAN ismini vermiştir. Sanırız, bundan sonra TARKANokurları ve de özellikle bu ismi taşıyanlar, TARKAN isminin anlamıkonusunda bilgi sahibi olabileceklerdirâ¦
Özet (Çeviri)
Birth of comic which is one of the important mass media ways, relatedwith the development of written press, was based on mid of 19 th century. Ifwe try to define comic, for fully two different main components, an expressionart which is realized by combination of hand writing and line. With anotherway of expressing, is a text series presented with picture. In the square ofpicture, a text takes part in which helps to be understandable of picture 1 . Themain property of comic is being of pressed. If we consider this condition, wemay express it as follows; comic is an expressing way which is beingconstituted from printed picture and combinated with text that washanddrawn and with coming one after the other in a definite continuity 2 .In 20th century, for management level, arising the necessity makingpartner of the individuals to their relations and aims, and formation ofcommon selfinterests between classes, and because of uniting of individualwith people, comics were generalized.For the generalizing of people conscisus, as a new way of expression,comics have two important properties. First, they mediate generalization ofpeople ideology. Second, transmission of obvious messages to large mass ofpeople and with claiming of these messages, they provide to participate tothe system.As general, historical novels have sudden expansed in 1960?s.Another supposition that may be shown as reason of popularity is being ofthe historical novels as erotic products of the season.Erotism, nationalism, freedom, love with foreign women, Middle Asiametaphor were searched in the base of popular culture and in the direction ofthis concept, with looking to the political, economical, cultural and socialenvironment of 1960?s years, factors which support to take place of Tarkan,were inspected with detailed categories.Tarkan, who has met with his reader, at the and of 1960?s, has beenloved by Turkish people and as a result of this, lots of readers have givenname of ?Tarkan? to their new borned babies. We suppose, after that readersof Tarkan and especially persons who use this name may have info about themeaning of Tarkan.