Kur'an tefsirinde bağlamsalcı yaklaşım: Nasr Hamid Ebu Zeyd örneği
Contextual approach in interpretation of the Qur'an: Nasr Hamid Abu Zayd model
- Tez No: 186894
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET PAÇACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırmamız çağdaş Müslümanların Kur'an'ı anlama ve yorumlama sorunuçerçevesinde yeni bir metod önerisi ile yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkan ve bukonuda özgün çalışmalar ortaya koyan Nasr Hâmid Ebû Zeyd ve Kur'an'ı tefsir metoduhakkındadır. Araştırmamız bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi ve yöntemi hakkında bilgilersunduk.Araştırmamızda Nasr Hâmid Ebû Zeyd'in Kur'an'ın yol gösterici olabilmesi içinnass-olgu ilişkisinin ön plana alınması gerektiğini vurguladığı ve bu düşüncesini en iyiyansıtabilecek `Mekkû-Medenû, esbâb-ı nüzûl, nâsih-mensûh' konularını nasıl ele aldığınıaktardık. Bununla birlikte geçmiş âlimlere eleştirilerini ve çağdaşlarının Nasr Hâmid EbûZeyd'e eleştirilerine de yer verdik . Son konu olan `münasebette' ise, akla istediğiözgürlüğü sunacak bir saha yaratması hasebiyle, sistematik düşüncesinden saptığını veçokça eleştirdiği önceki âlimlerle hemfikir olduğunu da vurgulamak istedik. Sonuç olarakortaya koyduğu fikirler ve metodunun tamamen yeni ve özgün olmasa da, Kur'anilimlerine toptan bir eleştirinin yeni ve dikkat çekici olabileceğini ve konuya ilgi duyanlaraaçılımlar sağlayabileceğini vurgulamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Our research is about Nasr Hamid Abu Zayd and his interpretation methodof The Qur?an that arisen as a result of researches made with a new methodsuggestion in the frame of understanding and interpretation problem of modernMuslims and who put original studies on this matter. And this research takes forman introduction and three basic chapters.In the introduction we put forward informations about the subject, aim,importance and method of the study.We expressed in our research that Nasr Hamid Abu Zayd emphasizes thatdogma-fact relation should be taken foreground to ensure The Qur?an as a guideand how he discuss the subjects of `Makki-Madani, reasons of revelation, Nash-Mensuh? that can reflect his thought in the best way. Moreover we expressed hiscritiques for past scholars and critiques of his coevals to Nasr Hamid Abu Zayd.With the last subject `harmony on relation? we wanted to emphasize that heswerves from systematic though and agreeable with past scholars that he criticizedtoo much because of its creating a field that can be submit freedom to the mind itwishes. Finally, we attempted to emphasize a whole criticism to The Qur?ansciences can be new and attractive and can obtain expansions to the ones that feelan interest to the matter although the ideas and the method that he introduced arenot new and original completely.