Kitab-ı Mukaddes ve Kur'an'ı Kerim'de ortak ahlaki ilkeler
Common ethical princples in the Koran and the holy bible
  1. Tez No: 186893
  2. Yazar: ZEHRA ALKAN KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET PAÇACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Dünyamız savaşların, zulümlerin, adaletsizliğin, hoşgörüsüzlüğün,ahlâksızlığın, açlığın kol gezdiği yaşanılamaz bir yer halini almıştır. nsanlar,kendilerine ve birbirlerine yabancılaşmışlardır.Yüce Allah'ın Hz. Âdem'den Hz. Muhammed'e kadar gönderdiğidinlerin özünde bir değişiklik yoktur. lahi dinlerin amacı genel anlamdatoplumu Allah'a inanan ve ahlâklı olan insanlar topluluğu kılmak ve onların ikidünyada da mutlu olmalarını sağlamaktır. Aslında insanın fıtratında da Allah `ainanmak, kul olmak ve ahlâklı olmak olduğu için insan bunlarıgerçekleştirmedikçe mutlu olmayacak ve kendine yabancılaşacaktır. lahi dinlerinsanın anlam arayışına cevap vermişlerdir. nsanların içine düştükleriçıkmazdan kurtarmaları anlam arayışlarına cevap vermeleri ancak özlerine(fıtratlarına) dönmeleri ile mümkün olacaktır.Kur'an-ı Kerim tüm insanlığa hitap eden ve tüm zamanlar için geçerli birlahi kitaptır. Aynı zamanda O'nun önceki kitapları koruma altına alma özelliğivardır. Kur'an'ı Kerim'de ve Kitab-ı Mukaddes'de ortak olan ahlâk ilkeleraslında diğer dinlerde de genel geçerliliği olan evrensel insani değerlerdir.Sevgisiz, çaresiz ve mutsuz insanlarla, her geçen gün problemleri biraz dahaartan dünyamızda insan olmada ve insanca birlikte yaşamada genel geçerliliğiolan ortak değerlerin geliştirilmesi ve insanlığın bu evrensel ilkelere davetedilmesi gerekmektedir.Fakat yıllarca gerek slam gerek Hıristiyanlıkta dinin hukuki ve kurumsalyanı gerektiğinden fazla bir şekilde vurgulanmıştır. Ahlâka gereken önemverilmemiştir. Bu nedenle, dindar insanlar samimiyetsiz, inançları sadeceşekilde kalan kendine yabancılaşmış mutsuz kişiler haline gelmiştir.ki dinin bilim adamlarının da kutsal kitaplarını bu bağlamda tekrarincelemeleri gerekmektedir. nsanlara cevap verebilecek yaşanılabilir bir dinanlayışı ortaya koymalıdırlar. Bu anlayışta ahlâk'ın gereken yere oturtulmasıçok önemlidir. Çünkü insanlar ancak fıtratlarında da bulunan bu ahlâkideğerleri yaşamakla anlam arayışlarına cevap bulacaklar ve mutlu olacaklardır.
Özet (Çeviri)
Our world became a place where surviving is not possible anymore onaccount of wars, tortures, unjust, intolerance, immorality, hunger. People arealienated to self and to each.There is no difference between the essence of the religions that were sentby Great God by using Prophet Adam or Prophet Mohammed. The aim of thedivine religions, in general, makes the society believer of the God with a goodethic and makes them happy in both worlds. Actually, in the essence of aperson, believing, being a subject and ethic are placed so people will not behappy unless they obey their essence and they will be alienated. Divinereligions have answered the meaning search of people. Saving people fromtheir chaos and answering the meaning question will be possible when theymeet their essence.Koran targets all people and valid forever as a divine book. At the sametime, it preserves the previous books. Koran and Holy Bible include the sameethic principles that are shared by other holy books and universal values ofhumanity. People should be invited to these universal principles that are validfor all on earth where number of loveless, desperate and unhappy peopleincrease day by day.However, during the centuries, legal and institutional sides of the Islamand Christianity have emphasized so much. Morality was not given importanceas it desired. Therefore, believers became far away from sincerity and theirbelief is just a shape, they are alienated themselves.Clerics of both religions must examine their religions in terms of thiscontext. They must put an acceptable understanding of the religion for people.It is very essential to put the ethic to necessary place. Since, people can only behappy in case they live this ethic that is already in their nature and find themeaning they search for.