IV. Murad'ın icraatlarında din ve siyaset etkeni
The effect of religion and politics in the activities of Murat IV
- Tez No: 186905
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM SARIÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Osmanlı Devletinin Duraklama Devrinin en önemli hükümdarlarından biriolan IV. Murad'ın icraatlarında din ve siyaset etkenleri, tezimizin konusunuoluşturmaktadır.1032-1049 / 1623-1640 tarihleri arasında hükümdarlık yapan IV. Murad, oniki gibi küçük bir yaşta tahta geçmesine rağmen, yönetim işlerini çabukkavramış, dağılmakta olan devlet ve ordu düzenini toparlayarak, ordununbaşında Revan ve Bağdat'ın fethine katılmıştır. Ayrıca Lehistan Devleti de ağırşartlarla barışı kabul etmiştir.IV. Murad, stanbul'da 1043/1633 yılında çıkan büyük yangın üzerinetütün ve içki içmeyi yasaklamış, yasağa uymayanları, devlete isyan etmiş kabulederek katillerine başlamıştır. Kahvehaneleri kapatmış, gece fenersiz sokağaçıkanlara da gerekli cezalar vermiştir.Bu icraatlarını gerçekleştirirken çok sayıda vezir-i âzam, vezir, kadı,ulema, şeyh, asker ve vatandaşı devletin bekası ve milletin huzuru için tereddütetmeden öldürtmüştür. Böyle bir yola başvurmasının sebebi, devletin içindebulunduğu durum gereğidir. Kendisinden önceki padişah II. Osman'ı katletmişolmaları nedeniyle yeniçerilerin iyice şımarmaları, devlet içindeki başıboşluk,düzensizlik, idaresizlik, rüşvet ve adam kayırma, bürokrat kesimin çeşitlientrikaları, askerin disiplinsizliği, valilerin isyanları gibi durumlar göz önünealınırsa, baskı-şiddet yoluyla bunları önleme tedbiri olağan kabul edilebilir.şte, IV. Murad'ın bütün bu icraat ve usullerinden anlaşıldığı üzere,bunlarda ağır basan etkenin dini sebeblerden çok, ?siyaset etkeni? olduğukanaati bizde hasıl olmuş olup, tezimizde bu düşüncemizi kaynaklar ışığındadile getirdik.
Özet (Çeviri)
Murat IV, who is one of the most important rulers of the Ottoman Empire?sRecession Period, is the subject of this thesis.Though Murat IV, who ruled the Empire between the years 1032-1049 /1623-1640, came to the throne at as little an age as twelve, he understood thenature of management very fast, and as the head of the army, he took part inthe conquest of Baghdad and Revan. Moreover, Poland agreed to peaceaccepting hard conditions.Because of the big fire that broke out in stanbul in 1043/1633, Murat IVbanned smoking and drinking, and considered those who violated theprohibition as rioters and began to execute them. He closed coffee houses, andgave appropriate punishments to those who went out at nights without alantern.While he was doing such activities, without any hesitation, he ordered theexecution of many head viziers, viziers, judges, bachelors, sheiks, soldiers,and citizens for the continuation of the state and happiness of the nation. Thereason for why he did so is the result of the existing condition of the state.Upon considering such conditions as the soldiers? getting spoiled after theymanaged to kill the his predecessor Sultan Osman II, lack of control in thestate, untidiness, lack of authority, bribe and favoritism, various tricks of thebureaucrats, untidiness of the soldiers and riots of the governors, preventingthese through and resorting to brute force and oppression can be consideredas natural.Therefore, as is understood from what and how Murat IV did, we wereconvinced that the factor that played the most part in these activities is ?thepolitical factor? rather than religious reasons, and we stated this idea in thelight the literature in our thesis.