Bursa yöresi şişebilen kil zeminlerin yol dolgularında kullanılması amacıyla uçucu kül ile ıslahı
Stabilization of expansive clayey soils of Bursa region using fly ash for highway fills
  1. Tez No: 126001
  2. Yazar: AHMET GÜRKAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT MOLLAMAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
BURSA YÖRESİ ŞİŞEBİLEN KİL ZEMİNLERİN YOL DOLGULARINDA KULLANILMASI AMACIYLA UÇUCU KÜL İLE ISLAHI (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet Gürkan GÜNGÖR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2002 ÖZET Şişme özelliğine sahip ince daneli zeminler suyla temas etmeleri halinde hacim artışı yani şişme gösterebilirler. Karayolları inşaatlarında sık sık şişme potansiyeline sahip kil zeminler ile karşılaşılmakta olup, bu zeminlerin, ekonomik olduğu takdirde, yol dolgusunda kullanılabilmesi için katkı malzemeleri ile ıslah edilmesi gerekebilir. Bu çalışmada, Bursa Çevre Otoyolu İnşaatı İşi kapsamında, kazılarda karşılaşılan yüksek şişme potansiyeline sahip killerin, yol dolgularında kullanımı amacıyla, Orhaneli Termik Santralinden temin edilen uçucu kül ile ıslahı üzerinde deneysel çalışmalar yürütülmüştür. Araştırma sırasında ıslah edilecek kil ile kullanılacak uçucu külün kimyasal, fiziksel ve mineralojik özellikleri tespit edilmiş, kile belirli oranlarda uçucu kül katılarak standart Proctor deneyleri, şişme basıncı ve şişme yüzdesi deneyleri yapılmış, Yollar Fenni Şartnamesini sağlayan minimum kül yüzdesi belirlenmiştir. Karışımın kür koşullarında, dayanım ve şişme özellikleri, bu özelliklerin zaman içinde değişimi ile kullanılan uçucu kül ve kilin minerolojik özelliklerinin şişme davranışına olan etkisi araştırılmıştır.11 Sonuç olarak; Bursa yöresi şişebilen kilin ıslah edilmesinde, ağırlıkça %35 uçucu kül katkısı ile yol dolgusu için kullanılabilir bir malzeme olduğu, kür süresi artıkça mukavemetin arttığı, likit limit, plastisitc indeksi, şişme yüzdesi ve şişme basıncı değerlerinin ise önemli ölçüde azaldığı bulunmuştur. Bilim Kodu : 6240100 Anahtar Kelimeler : şişme yüzdesi, şişme basıncı, şişme potansiyeli, uçucu kül, karayolları, yol dolgusu Sayfa Adedi : 123 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Murat MOLLAMAHMUTOĞLU
Özet (Çeviri)
Ill STABILIZATION OF EXPANSIVE CLAYEY SOILS OF BURSA REGION USING FLY ASH FOR HIGHWAY FILLS (MSc Thesis) Ahmet Gürkan GÜNGÖR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2002 ABSTRACT Expansive fine grained soils may exhibit volume increase or expansion when they come into contact with water. In highway construction expansive soils are often encountered which may be treated with soil stabilization agent for use in highway fills, if economical. In this study, an experimental investigation has been carried out on the stabilization of expansive clays from open-cut excavations in the construction of Bursa Peripheral Motorway with fly ash from Bursa-Orhaneli Thermal Power Plant. In the course of the investigation, the chemical, physical and mineralogical properties of the clay to be stabilized and the fly ash have been assessed. Standard Proctor, swelling pressure and swell tests have been conducted. The percentage of fly ash needed to produce a mixture satisfying requirements in Highway Technical Specifications of Turkish General Directorate of Highways. The change in strength and swelling behaviour of the mixture with curing period, the effect of the properties of the fly ash and the mineralogical content of the clay on the expansion behaviour are examined.IV It has been found that 35% fly ash by weight enables the clay to be used as a satisfactory fill material, the strength increases as the curing period increases, liquid limit, plasticity index, swelling pressure and swell percentage values decrease substantially with the addition of fly ash. Science Code Key Words Page number Adviser : 6240100 : expansive soils, swell percentage, swelling pressure fly ash, highway, highway fill : 123 : Prof. Dr. Murat MOLLAMAHMUTO?LU XC YflKSIKtoaUETli.i HUROUf İHHCÜMAKTASYON MOUOZt