Türkiye'deki Ortodoks misyonerliği
The Orthodox missionary activities in the Turkey
  1. Tez No: 186909
  2. Yazar: BEYHAN MOLLAHÜSEYİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET HİKMET EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sözlükte, görevli, yetkili kişi anlamına gelen misyonerlik, çok geniş anlamıolan bir kavramdır. Misyonerlik Hıristiyanlara ait bir kavran olsa da tüm insanlığıilgilendirmektedir. Çünkü Hıristiyan misyonerliği tüm milletleri hedeflemektedir.Hıristiyanların kendi algılamalarına göre misyonerlik din özgürlüğüçerçevesi içerisinde ele alınan bir kavramdır. Tarih içerisinde birçok değişikliğeuğrayarak günümüze gelen misyonerliğin ilk muhatapları Yadudilerken; çarmıhhadisesi sonrası tüm milletler olmuştur. Misyonerlik zaman içerisinde mahiyetdeğiştirerek siyasetin ve emperyalizmin emrine girmiştir.Türkiye'de Osmanlı Devletinden bu yana birçok Hıristiyan cemaat vetopluluk misyonerlik yapmaktadır. Misyonerler, başta eğitim olmak üzere, sağlık,doğal afetler gibi birçok alanı kullanarak faaliyetlerini sürdürmektedirler.Tezimizin konusunu teşkil eden Ortodoks misyonerliği ise Fener Patrikhanesieliyle yürütülmektedir. Patrikhane ekümenikliğini kabul ettirerek Vatikanstatüsüne gelmeye çalışmaktadır. Yunanistan ile işbirliği yaparak Karadenizbölgesinde Pontus'u canlandırma çalışmalarına destek olmaktadır. Bazı OrtodoksKiliselerin şifa dağıttığını yayarak halkın buraları bir umut kapısı olarakgörmelerini sağlamakta; buralarda insanlara Ortodoks kültürü aşılayarakmisyonerlik faaliyeti yapmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The dictionary meaning Missionary work is an activity carried out bysomeone put on a mission, and it is a concept with a very broad sense. Althoughmissionary work is a Christian concept, it relates to the entire humanity, asChristian Mission targets all nations.Mission, in the Christian perception, is a concept dealt within the scope offreedom of religion. Missionary work has encountered several changes throughouthistory, and while the first addressees were Jews; after the crucifixion, all nationshave been addressees. Missionary work has changed nature in time, under thereign of politics and imperialism.In Turkey, since the Ottoman times, several Christian groups carry outmissionary work. Missionaries carry out their activities using several areas such aseducation, health, and natural disasters. The Orthodox Missionary Activities,making up the basis of our thesis, is carried out by Fener Greek OrthodoxPatriarchy. The patriarchy wishes to acquire Vatican status by having theecumenical status accepted. It cooperates with Greece to support the revival ofPontus in the Black Sea region. Rumours that some Orthodox Churches arehealing are spread to make sure that people relate hope with these churches; andmissionary activities are thus carried out via injecting Orthodox culture to people.