Mesih inanlıları ve Türkiye'deki faaliyetleri
The Believers of christ and their activities in Turkey
  1. Tez No: 117696
  2. Yazar: SELAMİ KURT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
87 ÖZET Kurt, Selamı, Mesih İnanlıları ve Türkiye'deki Faaliyetleri, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mehmet Katar, 96s.“Mesih İnanlısı”ve“İnanlılar Topluluğu”kavramları Türkiye'de bulunan Bağımsız Protestan Kiliseleri tarafından kullanılmaktadır. Bu kiliseler, Katolik, Ortodoks ve bazı Protestan mezheplerinin kilise yönetimi konusunda benimsedikleri hiyerarşik yapılanmayı kabul etmezler. Onlara göre, kilise yönetiminde hiyerarşik yapılanmayı kabul etmek, İsa Mesih'in başkâhinliğini reddetmektir. Kilise yönetimi konusundaki bu inançla birlikte, Hıristiyan ve Protestan isimlerinin bazı nedenlerle kullanılmak istenmeyişi Mesih İnanlılarının bu kavramı benimsemelerine neden olmuştur. Bağımsız kilise anlayışını Kitabı Mukaddes 'e ve ilk Hıristiyan topluluğuna dayandıran Mesih İnanlıları, sürekli olarak bu iki unsura vurgu yapmaktadır. Bu köktenci özellikleri nedeniyle, son yüzyılın başlarında ortaya çıkan Hıristiyan Fundamentalizminin öncüleri olmuşlardır. Dünyanın günahlılığı, İncil'in yanılmazlığı ve İsa Mesih 'in ikinci kez geleceği ilkelerine vurgu yapan Hıristiyan Fundamentalizmi bir öze dönüş hareketini temsil etmektedir. İncil'e verdikleri bu önem dolayısıyla Mesih İnanlıları, İncil'ci topluluklar olarak da bilinmektedir. Mesih İnanlıları, dünyanın her yerine yayılmak gayesiyle misyonerlik faaliyetlerine büyük önem vermektedir. Özellikle Amerika'da etkin faaliyet gösteren Mesih İnanlılarının son on beş yıl içinde ülkemizdeki faaliyetlerini de giderek artırdıkları görülür. Apartman altlarında açtıkları kiliseler ve misyonerlik faaliyetleriyle gündeme gelen Mesih İnanlıları, özellikle büyük illerde faaliyet göstermektedir. Onlar, kendilerini samimi birer Hıristiyan olarak takdim ederek, ülke şartlarında yakaladıkları imkânlarla sempatizan kazanmaya çalışmaktadırlar. Mesih İnanlıları yayın faaliyetleri, tanıtım ve eğlence programları, inanç turizmi bünyesindeki faaliyetleri, sokak çocukları, özürlüler ve afetzedelere yönelik faaliyetleriyle misyonerlik faaliyetlerine devam etmektedirler.
Özet (Çeviri)
88 ABSTRACT Kurt, Selamı, The Believers of Christ and Their Activities in Turkey. MA Thesis, Adviser: Ass.Prof.Dr. Mehmet Katar, 96p. The concepts of“Believers of Christ”and“Community of Believers”are used by the Independent Protestant Churches in Turkey. These churches don't accept hierarchical structure adopted in the field of administration of churches by the Catholic, Orthodox and some Protestant denominations. According to them, to accept hiearchical structure in the administration of churches is to reject the headprophecy of the Jesus Christ Together with this belief in the administration of churches, the believers of Christ did not want to use Christian and Protestant names; so they accepted this concept According to the Believers of Christ, independent church concept is based on the Holy Bible and the first Christian community that are continuously emphasized elements. Due to their fundamentalist characteristics, they became the vanguards of Christian fundamentalism emerged at the beginning of the 2(f century. The sinfulness of the world, the infallibility of the Gospel and the rebirth of the Jesus Christ are the emphasized principles of the Christian Fundamentalism that represents a turn to the essence. Because of the importance given to the Gospel by the Believers of Christ, they are known as the community ofGospeL The Believers of Christ pay great importance to missionary activities in order to spread their belief all over the world. They function especially in America. Also, their activities in Turkey are gradually increasing during the last fifteen years. The Believers of Christ, who take their place on the agenda by opening churches at the basements of buildings and by carrying out missionary activities, are functioning especially in big cities. They try to gain sympathizers by showing themselves as a sincere Christian as far as possible. The Believers of Christ carry on their activities within the framework of publication activities, advertisement and entartainment programmes, activities within the belief tourism and activities relating to homeless children, handicapped people and victims of disaster.