İmajın oluşumu ve değişiminde basının etkileri: Bülent Ecevit örneği
Influences of press in producting and changing image: Bülent Ecevit as an example
- Tez No: 186921
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Tez boyunca savunulan Ecevit'in geçmişten gelen tüm siyasikarakteristiğini koruduğu ancak basının çıkarlarına göre 1999 seçimlerindebunun gözardı edildiği gerçeği arşiv taramasında desteklenmiştir. Hatta bazı haberve köşe yazılarında medya itirafı ile karşılaşmak da mümkündür.Ecevit'i yücelterek hedef kitlesini etkilemeyi çalışan üç gazete yayınpolitikasına göre bazı zamanlar değişik tepkiler verse de genelde 2000 yılınınortalarına, yani ekonomik sallantılar gün yüzüne çıkana kadar, pozitif haber ağıile başbakanı desteklemeyi tercih etti.Farklı kesimlere hitap eden üç gazetenin aynı haber anlayışınıgeliştirmesinde etkili olan gerçekler arşiv araştırması boyunca göz önüneserilmiştir. Kitle İletişim Araçlarının siyasilerin imajlarını şekillendirmedekietkinliği kuramsal aşamada ayrıntılı olarak gözler önüne serilmiş, ülkemizden veyabancı ülkelerden örneklerle görüş desteklenmiştir. Arşiv araştırmasındatezimizin konusu olan Ecevit'in imajının modifikasyona uğradığı da gösterilmiştir.Genel olarak 1999-2000 yıllarının ortalarını alan Abdullah Öcalan'ınyakalanması, Af Yasa Tasarısının İlk Çıkışı, Merve Kavakçı, Cumhurbaşkanlığıseçimleri tartışmalarının ilk günlerinde üç gazete de şiddeti farklı olmakla beraberEcevit'in imajını olumlamıştır.İlk önce krizle yıpratılan Ecevit, 2001 yılı boyunca yeni kodlamalarlasiyaset dışına itilmeye çalışılan Ecevit'in hastalığı gazetelere yardımcı olmuştur.2002'nin Mayıs ayında hastaneye kaldırılan Ecevit aktif olarak siyasetyapamayınca eleştirinin dozajı ve niteliği de değişir. Haberlerin makro yapılarınıdestekleyen fotoğraflarda burnunu silerken, yüzünü buruştururken, RahşanEcevit'in kolunda, korumaların desteği ile yürürken, kablolara dolanmış,tökezlemiş şekilde gösterilmiştir. Başlıklarda ya gaflar ya doktorlarınaçıklamalarına yer verilmektedir. Yeni imajı ile kitleleri arkasından sürüklemesinizaten beklemeyen Ecevit siyaset sahnesinden 3 Kasım 2002 sabahı fiilensilinmiştir.
Özet (Çeviri)
Through out the thesis it is defended that Ecevit still continues to have allof his political characteristics but in 1999 elections this was widely ignoredbecause it was against the agenda of the mass media at the time.Through out this thesis it is defended that all of Ecevit?s politicalcharacteristics and might still remained and the fact that this was ignored duringthe 1999 general elections by the mass media because it was against their ownagenda is supported by the archives. In fact some articles and columns in the massmedia even included slander.Despite the varations in their editing style and manner, 3 newspapers, withthe aim of controlling public opinion, continued and preffered to exalt PM Ecevitand effect their audiance with positive news and coverage until the reality of theeconomic situation became obvious towards the middle of 2000.The archive study shows the reasons of why 3 newspapers with differentgroups of readers developed common views on news. The power of MassCommunication on projecting the desired image for politicians is presented andsupported, with domestic and foreign materials, in the acedemic section. The studyof the archives shows that Ecevit?s image was indeed changed.After the crisis, with the aid of projections and comments such as ?old,uneffective (under the control of Rahşan Ecevit and Özkan), disrespecting the law,turning blind eye to corruption, can not maintain an equlibrium in the coalition,can not present the country abroad? he lost his image obtained during his youthand his title of Karaoğlan (Darkboy).With his new image the media did not expect him to take a big following,handled Ecevit humorously on his political campaign and delivered the final strikeby using visual media. Ecevit was depicted as speaking to small masses with abroken back, hardly standing in arms Rahşan and someone who could not get ontop of the campaign bus without the help of his bodyguards. In hte morning ofNovember 4th 2002 Ecevit was literaly removed from the political scene.