Internet ve kamusal alan: Kamusal tartışma zemini olarak çevrimiçi forumlar
Internet and public sphere: Online forums on public debate
- Tez No: 186920
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜLKÜ DOĞANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışmada, internette gerçekleşen çevrimiçi forumlar yeni bir kamusal tartışma zeminiolup olmaması bakımından değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, kamusal alanı demokratikmeşruiyet zemini olarak değerlendiren müzakereci demokrasi kuramlarının kamusal tartışmausulüne ilişkin sayıtlıları doğrultusunda çevrimiçi forumların kamusallık niteliğisorunlaştırılarak incelenmiştir. Çalışmada, internet ve çevrimiçi forumlar aracılığıyla kamusalkatılımın sınırlılıklarının üstesinden gelmeyi ve tartışmanın önündeki katılım sınırlılıklarınıaşmayı amaçlayan tartışmalara yer verilmiştir. Habermas'ın kamusal konuşmaya atfettiğinitelikler ve bunlar üzerine müzakereci demokrasi kuramları içinde geliştirilen kamusallıkölçütleri dikkate alınarak, elektronik ortamdaki ?kamusal tartışmanın? işleyiş mekanizmaları,argümantasyon süreci, öne çıkan kimlik tanımları ve dışlamaları kapsayan süreçler elealınmıştır. Kamusal bir konudaki tartışmaların geliştiği, dolaştığı alanlar olarak çevrimiçiforumlar ele alındığında, çevrimiçi forumların kamuoyu oluşturma potansiyeli açısından kimidemokratik açılımlar getirebileceği öne sürülmüştür. Bu bağlamda, bir iletişim fakültesininmezunlarına ait tartışma listesi rasyonel-eleştirel tartışma zemini olup olmaması bakımındanincelenmiş ve bu inceleme `Bayrak Krizi' konulu tartışma örneği aracılığıyla yapılmıştır. Budeğerlendirme, çevrimiçi forumların bir kamusallık zemini olmaktan çok bir karşılaşma alanıprovası şeklinde biçimlendiğini göstermektedir. Çalışmada, çevrimiçi forumlar için de geçerliolan eşitlikçi bir usulün tartışmanın kamusallık niteliği taşımasında tek koşul olamayacağınıgöstermiştir. Bu doğrultuda, geleneksel medyada ve dolaysıyla kamuoyunda yer edinemeyenfarklı argümanların çevrimiçi forumlarda yer alabildiği, dolaysıyla yeni bir mecranın varlığıvurgulanmıştır. Bu veriler ışığında, çevrimiçi forumların bir kamusal tartışma zemini olmadığıancak, bir söylemsel karşılaşma alanı olma potansiyeli taşıdığı belirtilmiştir. Çevrimiçiforumlarda farklı kimlikler tanımlarken ve farklı argümanlar ortaya konulurken bir söyleminoluşmadığı, söz üstüne söz söylenmeyen bir karşılaşma alanı olarak değerlendirmekmümkündür. Bu yüzden çevrimiçi forumlarda yalnızca metinler oluşturulmakta, tartışmalarbaşlamakta ancak devam edememektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is evaluated that online forums in the internet have a new public debateground or not. In this way, public quality of online forums are investigated according tonumeral values related to public debate methods of deliberative democracy foundationsevaluating the public sphere as legitimating ground. In the study, the debates, which break thelimitations against public participation through internet and online forums and pass over theparticipation limitations against debates, take place. By giving importance to qualities attributedto public conversation by Habermas and public criteria developed in deliberative democracytheories on these qualities, the periods including the course of mechanisms, argumentationperiod, description of standing out identifies and excludes of ?public debate? in electronicsphere. When the online forums are evaluated as spheres, where the public debates develop andexist, it is suggested that these online forums can bring some democratic expansions as a matterof public potential. In this way, debate list related to graduated students of a communicationfaculty is evaluated to find out that it is rational-critical or not, and this investigation is realizedthrough the debate sample ?Flag Crisis?. This evaluation shows that online forums are notpublic ground, but they take on a shape for test of encounter sphere. In the study, egalitarianmethod, which can be valid for online forums, is not only one condition for debate to have publicquality. Moreover, it is emphasized that different arguments, which have no place in classicalmedia and public opinion, can take place in online forums; consequently, the existence of a newchannel is emphasized. On the basis of these outputs, online forums are not a sphere for publicdebates but they have potential for express encounter and contention sphere. When differentidentifications are described in online forums and different arguments are brought up matter, itis possible to evaluate them as a sphere, in which the people do not say something withoutlistening another person. Because of that, only the texts are formed in online forums, the debatesare started but can not be continued.