İzmir'de şehirleşmenin sıcaklık ve yağış üzerine etkisi
The effect of urbanization on temperature and precipitation in İzmir
  1. Tez No: 186947
  2. Yazar: MELİKE TANRIKULU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECLA TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İzmir'de şehirleşmenin sıcaklık ve yağış üzerine etkisi konulu bu tezçalışmamızda zmir'de şehirleşmenin iklim elemanlarından sıcaklık ve yağışüzerine olası etkileri araştırılmıştır.Şehirleşmeyle farklılaşan şehir yüzeyleri insan etkinliklerinin bir sonucuolarak şehir ısı adası oluşmaktadır. zmir'de şehir adası etkisinin söz konusuolup olmadığını anlayabilmek için zmir'de benzer coğrafi özelliklere sahip olanyakın bir kırsal yerleşme olan Kuşadası seçilmiş ve verileri kullanılmıştır. zmirve Kuşadası'na ait günlük saat 7.00, 14.00, 21.00 minimum ve maksimumsıcaklıklar ve günlük ortalama yağış verileri Devlet Meteorolojisi GenelMüdürlüğünden alınmıştır. zmir ve Kuşadası sıcaklık ve yağış verileri 1970-2004 yılları arası uygulanmıştır, grafikleri çizilmiştir. zmir ve Kuşadası 7.00,14.00 ve 21.00, ortalama minimum sıcaklık farklarında azalma mevcuttur.Maksimum sıcaklık farklarında ise artma görülmektedir. zmir ile Kuşadasıarasındaki farkın azalması Kuşadası'nın da şehirleşmeye başladığını gösterir.Yağış verileri değerlendirilirken, yağışlı gün sınıflarına ayrılmıştır.Yağışları sınıflandırarak yaptığımız değerlendirmede şiddetli yağışlı günsayılarında belirli bir artış mevcuttur. Diğer yağış gruplarında da Kuşadası'naoranla genel bir artış bulunmaktadır. Bu da zmir'de yağışa şehirleşmeetkisinin arttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we analyzed the effects of urbanization on precipitationand temperature in zmir.City surfaces that are exposed to change as a result of urbanization andanthropogenic factors cause the phenomenon of urban heat island. In order tounderstand whether there is an urban heat island effect on Izmir, we selectedKuşadası, a neighbour rural area which shares similar geographical featureswith Izmir and used its data. The data of daily averages of daytimes at 07:00,14:00, 21:00, maximum and minimum temparatures and precipitation between1970 and 2004 were received from The Turkish State Meteorological Servicesand the precipitation data were applied to 1970-2004 period. There is a decreasein the minimum temperature difference in the data of Izmir and Kuşadası, onthe other hand an increase is observed in the maximum temperature difference.The temperature contrast between zmir and Kuşadası shows a decreasingtrend and it is prominent that an urbanization period for Kuşadası has alsostarted.The evaluation of the precipitation data was made with categorization ofthe rainy days. There is a significant increase in zmir in precipitation groupscompared to Kuşadası. The increase in precipitation in zmir indicates the effectof urbanization on the increase of rainy days.