Yeryüzünün ve gökyüzünün yaratılmasıyla ilgili ayetlerin modern ilmi veriler ışığında yorumlanması
Interpretation of verses related to the creation of earth and heavens in respect to modern scientific data
  1. Tez No: 186954
  2. Yazar: FURKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Tez'in giriş bölümünde araştırmamızın konusu, önemi, amacı ve metodlarıhakkında kısaca açıklamalarda bulunduk. Bunun yanısıra Kur'ân-ı Kerim'de yer alanyeryüzünün ve göklerin yaratılmasıyla ilgili âyetlerle, modern bilimin bu konuhakkındaki verileri arasında ne gibi münâsebetlerin bulunduğu hususuna açıklıkgetirmeye çalıştık.I. Bölümde, genel olarak arz ve semâvatın yâni yeryüzü ve göklerin yaratılışıolayının Kur'ân'daki âyetlerde nasıl ele alındığını ve bu âyetlerin nasıl anlaşılmasıgerektiği üzerinde durduk.II. Bölümde ise, yeryüzünün ve göklerin altı günde yaratılmasının nasılanlaşılması gerektiği üzerinde durarak, bu konudaki bâzı bilimsel verileri de gözönünde bulundurup konuya açıklık getirmeye çalıştık.Tezin sonuç kısmında ise çalışmanın özeti yapılarak tez biblografya ile sonaerdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
We have briefly explained the scope, importance, purpose and methods of thethesis in the introduction chapter. Furthermore, we tried to understand and clarifiedthe relations between the verses of the Holy Koran on creation of earth and heavensand the actual data of modern sciences on the same issues.In Chapter I, we have emphasized how the creation of earth and heavens areexplained in the verses of Holy Koran, and the ways and means of interpretations ofthe same verses, in general.In Chapter II, we have emphasized on the ways to interpret and understandthe creation of earth and heavens in six days, and tried to clarify the subject inconsideration of the certain scientific inputs.In the Final Chapter of the thesis, an overall summary of the studies is givenwith the references.