Fahreddin Er Razi'de Nübüvvet kavramı
Prophetheid according to Fakhreddin Er Razi
- Tez No: 186966
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tezimin konusu Fahreddin er Razi'ye göre peygamberlik kavramı olup; tezimiz birgiriş ve iki bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde Razi'ye göre dini bilginin temelleri ve peygamberlik kavramıilişkilendirilmiştir.Birinci bölümde peygamberligin gerekli ve muhtemel oluşu üzerindeki tartışmaları ileilgili olarak; peygamberliğin insanlar için bir zorunluluk olduğu kanaatindedir. Razi konuylailgili teolojik ve felsefi argümanlar sunar ve bu zorunluluğun Tanrı için bir gereklilik olmayıp,insan için bir gereklilik olduğunu ifade eder. Razi'nin konu ile ilgili temel problematiği,peygamberliğe dair akli gerekçeler bulmak ve tanrının insanlığa peygamber göndermegerekçelerini ortaya çıkarmaktır.İkinci bölümde ise peygamberliğe dair bilgi kaynakları Razi metodolojisi ışığındatartışıldı. Bu bölümde kendimce önemli gördügüm bazı sorulara Razi bakışaçısı ile yanıtlararadım.Bunlara örnek olarak;Peygamberlerin diğer insanlardan farkı nedir ?Peygamber mucizelerinin aslı (doğası) nasıldır?Peygamber mesajı (vahy)nın doğası nedir?Sonuç olarak; Razi dini bir kavramı dini olduğu kadar felsefi bir terminoloji, felsefibir yöntemle ele almış ve tartışmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of thesis is on the views of Fakhr al-Din al-Râzû in the context ofprophetic theory. The thesis consists of one introduction and two chapters.In the introduction, the principles upon which Razi?s religious epistemologywas based and the concepts used by al-Râzû in his prophetic theory have been dealtwith.In first chapter, the possibility and necessity of prophet has been discussedstating that Razi?s preference was in favor of the possibility and necessity for humankind. It has been identified that in the basis of al-Razi?s general view of theologicaland philosophical argumentation. But this necessity is not for god, only for humankind. Prophet related with will of god and necessity of human being. His mainproblem is a reasonable background to find for prophet. His aim is tray to find anyreasons for sending of prophets to the world by god.In the second chapter, the sources of knowledge about prophetic theoryaccording to Razi?s methodology have been discussed. In this chapter I have try toanswer some of important question according to Razi trough to my thesis.For example;What is diversity of prophets from the other humankind?What is the nature of prophetic magic?What is the nature of prophetic message (reveluation)?As a result; Al Razi have studied religious subjects with philosophical termsand philosophical discussions.