Kur'an da diriliş gerçeği
The reality of revival in Koran
  1. Tez No: 211381
  2. Yazar: MAHMUT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DURMUŞ ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kur'an'daki bütün ayetler temelde, Tevhit, Nübüvvet, Âhiret, İbadet ve Adalet şeklinde dört esas üzerinde dönerek Kur'an'ın ana konularını teşkil etmektedir. Bunun içindir ki, genelde ahiret gününe, özelde ölümden sonra dirilişe iman konusu Kur'an-ı Kerim'de pek çok kere işlenmekte ve oluş şekli şuurlara yerleştirilmektedir. Çalışmamızın ana kavramı olan Ba's'ın, sözlük anlamıyla terim anlamı arasında tam bir yakınlık olduğu görülmektedir. İman esasları arasında Ba'sü ba'de'l-Mevt (ölümden sonra diriliş) akidesi şeklinde yer alan ba's ahiret inancının temelini oluşturur. Öncelikle Ahiret ve Ba's kavramlarının sözlük ve terim anlamları verilip bu kavramların önemine dair açıklamalar yapılmıştır. Ölümden sonra diriliş konusu Kur'an da dirilişin sunuluşu ve Kur'an da dirilişin ispatı şeklinde iki bölümde ele alınmıştır. Konuyla ilgili altmışın üzerinde ayet; vefat tarihleri baz alınarak, sırasıyla; Fahreddin er-Razi, Kurtubî, İbn Kesîr, M. Hamdi Yazır ve Seyyid Kutub gibi müfessirlerin tefsirlerinde ortaya koydukları yorumlarla incelenmiştir. Aynı zaman da ölümden sonra dirilişe Kur'an'ın getirdiği naklî delillerin yanında, aklî delillere de yer verilmiştir. Sonuç bölümünde de, çalışmadan elde edilen çıkarımlar özet halinde sunulmuştur
Özet (Çeviri)
All verses of Koran, especially turning on four main fundamentals such as unification1, prophethood2, the next world, worship and equity, form the main topics of Koran. Therefore, the matter of belief in the next world, in general; and of the belief in revival after the death, specifically, have been treated much more time in Koran and placed the way it occurs into the consciousnesses. It has been seen that Ba?s3, the main concept of the study, has a well closeness between its dictionary meaning and its terminological meaning. Ba?s taking place the fundamental of belief as the principle of Ba?sü Ba?de?l-Mevt (Revival After Death) forms the foundation of believing in the next world. Firstly, the dictionary and terminological meaning of the concepts of the next world, and Ba?s were given and some explanations were made about the importance of these concepts. The matter of the revival after death has been discussed in two sections as ?the presentation of the revival? and ?the proving of the revival in Koran.? The verse of Koran, more than sixty, about the matter have been investigated through the evaluations in their interpretation works presented by müfessirs4 such as Fahreddin er-Razi, Kurtubî, İbn Kesîr, M. Hamdi Yazır, and Seyyit Kutub, respectively, based on their death dates. Additionally, beside the transmitted evidence brought by the Koran for the revival after death, the rational evidence has also been included. And in the section of Conclusion, the implications obtained from the study have been presented in summary. 1 Tevhid 2 Nübüvvet 3 Revival after death 4 The religious scholars interpreting the verse of Koran