Yaşlılık sigortası bakımından sosyal güvenlik normlarının uyumlaştırılması
Harmonisation of social security provisions in terms of old age pension
- Tez No: 186991
- Danışmanlar: PROF.DR. SARPER SÜZEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 572
Özet
Tezimizde, ülkemizde kurulu bulunan sosyal güvenlik kurumlarınınçeşitliliği ve uygulanan mevzuatın farklılığından kaynaklanan sorunların yaşlılıksigortası bağlamında ortaya konması ve bu sorunların çözümüne yönelikönerilerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Son dönemde, ekonomipolitikalarının sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için, anılan sorunlarınçözülerek sosyal güvenlik sisteminde bir bütünlük ve birliktelik sağlanmasıgerekliliğinin her fırsatta vurgulanması, konunun sosyal ve ekonomik boyuttane kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, sosyal güvenlikteen büyük gider kalemlerinden birini oluşturması nedeniyle yaşlılık sigortasıyardımlarının ayrı bir önem taşıdığı kuşkusuzdur.Tezimizin ilk bölümünde sosyal sigorta yardımlarından yararlananlar,ikinci bölümde emeklilik aylığına hak kazanma koşulları, üçüncü bölümdeemeklilik aylığının hesaplanması, dördüncü bölümde yaşlılık sigortasına ilişkinbazı uygulamalar incelenmiş ve anılan konularda ortaya çıkan sorunlar sosyalgüvenlik kurumları bakımından karşılaştırmalı olarak ortaya konmayaçalışılmıştır. Bu yapılırken sosyal güvenlik sisteminde reform çalışmalarıbağlamında hazırlanan yasa taslak ve tasarıları incelenip eleştirilerek, sorunlarauygun çözüm yolları araştırılmış, anılan çalışmada özellikle normlarınstandartlaştırılmasına odaklanılmış, son bölümde ise, yapılan tespitlere dayalıgenel değerlendirmenin ardından bir model önerisi sunulmuştur.Öte yandan, tezimizin konusunu oluşturan yaşlılık sigortası bakımındansosyal güvenlik normlarının uyumlaştırılması değerlendirilirken, genel olaraksosyal güvenlik sisteminin bütününe ilişkin olarak yapılması gerekendüzenlemelere de ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of thesis is to describe the problemse of social securitysystem in term of old age pension programs, arising from the diversityof the bodies running those programs and from the differences of therules applied by them in Turkey, and to put forward some solutions. Inrecent years it is very often emphasised that, harmonisation of thesocial security provisions and unification of the social security bodiesin Turkey is indispensable for good economic governance. From thispoint of view, solution of the problems of old age pension programshas a special importance since the expenditures of those programstakes the largest place in the social security.This thesis consists of five chapters. In the first chapter, coverageof the social security scheme, in the second, entitlement provisions forthe old age pension, in the third, computation of the old age benefitsare analysed. In the fourth chapter, some applications of the socialsecurity bodies in terms of the old age pension programs and relatedproblems are handled in comparison with the other social securitybodies? applications. Meanwhile, the draft codes which have beendrawn in the scope of the social security reform endeavour arecriticized and some suitable solutions are offered. In this respect, theattention especially focused on the standardization of the socialsecurity norms. As for the last chapter, after a general evaluation basedon the former studies, a new old age pension model is proposed. Whiledoing that, the measures have to be taken in order to be solved theproblems of the social security system in general are also tried to beexposed.