Sermaye şirketlerinde kanuni temsilcinin vergisel sorumluluğu
Tax liability of legal representatives in corporations
- Tez No: 186990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tezin konusu, sermaye şirketlerinde kanuni temsilcinin vergiselsorumluluğudur. Tez, giriş ve sonuç dışında iki kısımdan oluşmaktadır. Girişkısmında çalışmanın genel çerçevesi ve amacı belirlendikten sonra birinci kısımda,?kanuni temsilci? ve ?sorumluluk? kavramları irdelemiştir. İkinci kısımda isesermaye şirketleri olan anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komanditşirketlerde kanuni temsilciler ile bunların vergisel sorumlulukları ele alınmıştır.Sonuç kısmında belirlediğimiz vargılarımıza göre, mevcut vergi mevzuatıbakımından, bir sermaye şirketinden tahsil edilemeyen vergi borçlarından dolayıvergi idaresine karşı sorumlu olan kişiler kanuni temsilcileridir ve bu kişiler anonimşirkette yönetim kurulu, limited şirkette müdürler ve sermayesi paylara bölünmüşkomandit şirkette komandite ortaklardır. Şirket ana sözleşmesi ile kanunitemsilcilerin değiştirilmesi ise vergi idaresi nezdinde geçersiz bir işlemdir. Sözkonusu şirketlerden vergi borcunun tahsil edilememiş olmasının ise kanunitemsilcinin kusurundan kaynaklandığı karine olarak kabul edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is tax liability of legal representatives in capitalcorporations. The study is formed with two parts, except introduction andconclusion. After the general frame and purpose of of the thesis are determined inintroduction, concepts ?legal representative? and ?liability? are examined in the firstpart. In the second part of the thesis, legal representatives and their tax liabilityarising from the debts of capital corporations which are joint stock corporations,limited companies and partnerships in commendam is studied. According to ourresults stated in conclusion, in the scope of the present law, legal representatives areresponsible for the taxes that cannot be collected from the corporation and legalrepresentatives are the board of management in joint stock corporations, managers inlimited companies and comanditaires in partnerships in commendam. Changing legalrepresentatives by the articles of partnership is unvalid for tax management. Thereason for uncollected taxes of these corporations is the negligence of legalrepresentatives.