Principatus dönemi Küçük Asyası'nda gösteriler
Spectacles in Asia Minor in the period of the principate
  1. Tez No: 186993
  2. Yazar: SEMA POLAT ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CANDAN ŞENTUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yunan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmanın konusunu, Roma İmparatorluğu'nun batısında büyük ilgi gören vedaha sonra Küçük Asya'da da benimsenmiş olan amfitiyatro gösterilerioluşturmaktadır.İmparatorluk Devri'ne ait Küçük Asya yazıtlarının da yer aldığı çalışma 4 anabölümde toplanmış; birinci bölümde gösterilerin düzenlenmesi, gösterileridüzenleyen kişiler, gösteri masraflarının karşılanması, gösteri programı vegösterilerin yapıldığı yerler incelenmiştir. Özellikle imparator kültü rahiplerine aitonur yazıtlarından, oyunların imparator kültü rahiplerince düzenlendiği anlaşılmış;bu rahiplerin ünvanlarıyla ilgili farklı görüşlere yer verilmiştir. Çok sayıdaamfitiyatronun inşa edilmediği Küçük Asya'da, amfitiyatro-stadyum kavramı ortayaçıkmış ve genellikle bu tür gösteriler için tiyatro binalarının kullanıldığı görülmüştür.İkinci bölümün konusunu gladyatörler ve hayvan avcıları oluşturmaktadır. Bubölümde gladyatörlerle ilgili mezar yazıtları incelenmiş; gladyatörlerin genellikletakma isimlerle anıldığı bu yazıtlardan, gladyatörlerin sınıfını, türünü, dövüş ve utkusayılarını öğrenmek mümkün olmuştur.Üçüncü bölüm gladyatörlerin ve hayvan avcılarının toplumsal konumunaayrılmış; dul kalan eşlerin ve gladyatör birliklerinin yaptırdığı çok sayıda mezartaşının da gösterdiği gibi, gladyatörlerin sanıldığı kadar kötü durumda olmadığıortaya çıkmıştır.Antik Çağ düşünürlerinin ve yazarlarının gösterilerle ilgili düşünceleri sonbölümde yer almıştır. Antik Çağ düşünür ve yazarları bu tür gösterilere katılanlarıdışlamış; özellikle amfitiyatroda hayvanların önüne atılarak uygulanan ölümcezalarını büyük tepkiyle karşılamış; fakat yine de bu tür gösteriler uzun süre devametmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this dissertation is the amphitheatral spectacles in which thewestern part of the Roman Empire and then Asia Minor had a great interest.The study including the epigraphic evidence is presented in four main chapters.The first chapter contains the facts about the organization and expenses of thespectacles, their organizers and the programs, and the places where the spectaclestook place. Especially the honorific inscriptions show that these spectacles wereorganized by the priests of the imperial cult whose titles cause scholars to suggestdifferent theories we mentioned in the study. In Asia Minor there were only a fewamphitheatres, so that the concept of“amphitheatral stadium”appeared and mostlystadium and theatre buildings were used for the spectacles.The second chapter examining epitaphs gives more details about gladiators andanimal hunters.The third chapter is about the social positions of gladiators and animal hunters.Many of the epitaphs set up by widows or gladiatorial troops suggest that gladiatorswere not in a bad situation in their life as supposed.The opinions of the philosophers and writers of the period, who had reacted toindividuals participating in cruel spectacles and to executions of prisoners used tofeed wild beasts in amphitheatres, have been rendered in the fourth chapter.