Kültür değişimlerinde alan araştırması olarak Antakya-Vakıflı köyünün sosyal antropolojik açıdan incelenmesi
Social-anthropological examination of the Antakya-Vakıflı village as a field research in the cultural changes
- Tez No: 186994
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER İLBARS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji ve Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma ile, `Kültür Değişimleri' konusu esas alınarak Vakıflı Köyü'nün sosyalantropolojik olarak araştırması yapılmıştır.Kültür değişimi, kültür özelliklerine ve kültürel süreçlere bağlı olarak maddi vemanevi alanlarda serbest ve zoraki olarak kendini gösterir.Bir toplumun kültürel değişimi, tarihsel sürece ve yaşadığı coğrafyaya bağlıdır.Vakıflı Köyü ` Türkiye'nin tek Ermeni Köyü' olma özelliğine sahiptir. Köyün bulunduğucoğrafyada farklı etnik ve dinsel yapıya sahip halklar yaşamaktadır. Ermenilerin tarihselsüreci ile o coğrafyanın tarihsel süreci benzerlik göstermektedir. Birçok devletin ve dininegemenliğinde kalmıştır. Bu da ortak kültür unsurlarının oluşmasına yol açmıştır.Vakıflı Köyü'nde maddi ve sosyal hayat alanlarında farklı oranlarda değişim olmuştur.Son kırk beş yılda hızlı bir değişime maruz kalmıştır. Maddi hayat alanındaki değişim sosyalhayatı da etkilemiştir. Maddi alandaki olumlu değişmeler, manevi alandaki dil ve gelenek-görenekler üzerinde olumsuz etkilere neden olmuştur.Maddi ve sosyal hayat alanlarındaki unsurlar arasında da değişim oranları farklılıkgöstermektedir. Bazı unsurlar korunurken bazı unsurlar da tamamen kaybolmuştur. Manevialanda en fazla değişime uğrayan unsur dil, en az değişime uğrayan unsur ise din olduğugörülmektedir. Maddi alanda ise hemen hemen tümünde değişim görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this work, social-anthropological research of the Vakıflı Village is performed on thebasis of `Cultural Changes?.Cultural change appears especially dependent to the cultural specificities and culturalprocesses in the material and moral areas as freely and compulsively.Cultural change of a society depends on the historical process and its geography.Vakıflı Village is specifically `the only Armenian Village in Turkey?., Different communitieswhich has various ethnic and religious structures live in the same geography. Historicalprocess of the Armenians are similar to the historical process of the geography. It had becomeunder the rule of a many states and religion. An this reality caused the formation of theelements of the common culture.In the Vakıflı Village the changes in the material life and in the social life are differentin rate. Especially during the last 45 years, its change is great.The change in the materiel lifehas influence on the social life. The positive changes in the material life have negativeinfluence on the language and tradition-customs of the moral life.The change rate between the elements in the material and social life is alsodifferentiate. While certain elements are conserved the others are completely disappeared. Inthe moral life the mostly modified element is language and the least modified element isreligion. But in the material life the change influenced on almost all the elements.