Julius-Claudius Hanedanı Döneminde (İÖ 27-İS 68) Küçük Asya
Asia Minor in the Period Julio-Claudian Dynasty (BC 27-AD 68)
- Tez No: 726698
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTUN YAZGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Roma'nın deniz aşırı genişlemesi sonucunda, Küçük Asya (Anadolu) ile ilk ilişkiler başladı. Roma tarihinde İÖ 27 yılında başlayan Principatus Dönemi ile birlikte Roma'nın idari yapısında köklü bir değişim yaşandı. Bu değişimi izleyen süreçte ilk Princeps Augustus ve ardıllarının oluşturduğu Julius-Claudius Hanedanı, Roma topraklarının her alanında bu değişimin getirdiklerini uyguladılar. Küçük Asya topraklarında bu süreç, bölgenin siyasi, sosyal ve kültürel yapısında önemli bazı değişikliklere sebep oldu. Roma'nın bu coğrafyaya getirdiği yeni idari sistem, askeri sistem ve ekonomik bağımlılık yeni bir düzen kurulmasını sağladı. Çalışmamızda bu durumun sebepleri, etkileri ve sonuçlarının anlatılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the overseas expansion of Rome, the first relations with Asia Minor (Anatolia) began. With the Principate Period, which started in the history of Rome in 27 BC, there was a radical change in the administrative structure of Rome. In the process following this change, the Julio-Claudian Dynasty, formed by the first Princeps Augustus and his successors, applied what this change brought in every point of the Roman lands. This process in the lands of Asia Minor caused some important changes in the political, social and cultural structure of the region. The new administrative system, military system and economic dependency that Rome brought to this geography enabled the initiated the formation of a new order. In our study, it is aimed to explain the reasons, effects and consequences of this situation.