Türkiye'de dar mükellef kurumların vergilendirilmesi ve Avrupa Birliği'ne uyumu
Taxation of non-residence taxpayer in Turkey and adoption to European Union
- Tez No: 187023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Türk Ticaret Kanunu ve ilgili diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde kurulanyabancı sermayeli şirketler ile yerli sermaye ile kurulan şirketler arasında herhangi birvergilendirme farklılığı bulunmamaktadır. Her iki şirket de Türkiye Cumhuriyetitabiiyetine tabi tam mükellef kurum olarak vergilendirilmektedir. Çalışmamızda isetamamen yabancı tabiiyete tabi ve dar mükellef niteliğindeki kurumların Türkiye'de eldeettikleri kazançların vergilendirilmesi hususu ve bu uygulamaların AB içerisindeki sistemile uyumu ele alınmıştır.Söz konusu çalışma kapsamının geniş olması nedeniyle çalışmaya esas teşkil edenkazanç türlerinin vergilendirilmesi, çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları açısındandeğerlendirilmemiştir. Çifte vergilendirme anlaşmalarının sisteminin ve taraf olunan herülke bazında içeriğinin farklı özellikler arz etmesi nedeniyle ayrı bir çalışma konusuoluşturacağı düşünülmüş ve kapsama dahil edilmemiştir. Bu nedenle çalışmada herhangiçifte vergilendirme anlaşmasına yer verilmediği gibi bir atıf da yapılmamıştır.Öncelikle çalışma konusuna alt yapı oluşturması açısından şirket kavramından neanlaşılması gerektiği hususları ele alınmak suretiyle Türkiye'de ve Avrupa'da bulunanşirket yapılanma türlerine değinilmiştir. Akabinde dar mükellef kurum açısından eldeedilen gelir türlerinin neler olabileceği ve bunların nasıl bir vergilendirme ilkelerine tabiolacağı hususları işlenmiştir. Mümkün olduğunca kurumlar vergisine konu olabilecek tümkazanç türleri açısından vergilendirme ilkeleri aktarılmaya çalışılmıştır. Bunu yaparkenizlenilen temel yöntem ise her kazanç unsuru bakımından öncelikle ilgili kanunidüzenlemeye yer verilmesi sonrasında konunun teorik açıdan islenmesi ve son olarakkişisel yaklaşımın belirtilmesi seklinde olmuştur.Avrupa Birliği açısından ise öncelikle Birliğin vergilendirme politikası ele alınmışve akabinde Birlik içerisinde gerçekleştirilen ortak vergilendirme çalışmalarına yerverilmiştir. Türkiye'nin uyumu süreci ise Birlik bünyesinde yapılan düzenlemelere paralelolarak ne tür düzenlemeler yapıldığı ve daha ne tur düzenlemelere de yer verilmesigerektiği belirtilerek ele alınmıştır.nceleme konusu sadece dar mükellef kurumlar bazında olduğu için yabancı gerçekkişi gelirlerinin vergilendirilmesine değinilmemiştir.
Özet (Çeviri)
There is no difference in taxation between the foreign capital companies establishedwithin the provisions of Turkish Code of Commerce and other related legislation and thecompanies established with domestic capital. Both companies are taxed as residentcompanies subject to Turkish Republic nationality. In our thesis, the taxation of theearnings which corporations with foreign nationality and non resident acquire in Turkeyand the adaptation of these applications with the Union system have been discussed in thisarticle.Since the scope of the said article is extensive, the taxation of the earning types onwhich this article is based has not been evaluated from the viewpoint of the double taxationtreaties. As the system and contents of the double taxation treaties have different propertiesbased on each contracting country, this is considered to be the subject of another articleand it has not been included in the scope. Therefore no double taxation treaty is mentionedor referred to in this article.Firstly, what should be understood from the concept of company is discussed andthe types of company structures in Turkey and Europe are mentioned to constitute aninfrastructure for the subject of the article. Besides what the types of incomes acquired bynon-resident company can be and on what taxation principles these will be taxed are stated.We have tried to discuss the taxation principles of as many types of earnings that may besubject to corporate tax as possible. The basic method pursued while discussing these isfirstly indicating the legal regulation for every earning, then discussing the subject from thetheoretical point of view and stating the personal approach in the conclusion section.As for European Union, firstly the taxation policy of the Union, then the commontaxation studies carried out in the Union are mentioned. The adaptation process of Turkeyis handled by stating what kinds of regulations are made and what should be done inparallel with the regulations made within the structure of the Union.Since the subject of review is only about non resident companies, the taxation offoreign real persons is not mentioned.