Medeni usul Hukukunda hüküm (Esasa ilişkin nihai karar)
The Final judgements in the code of civil procedure
  1. Tez No: 187024
  2. Yazar: ARMAĞAN BURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDAL TERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Buran, Armağan, Medeni Usul Hukukunda Hüküm, Yüksek Lisans Tezi,Danışman: Doç. Dr. Erdal Tercan, 163s.ÖZETMahkemeler yargılama sürecinde çeşitli kararlar verir. Bu kararlar arakararlar, geçici önlem niteliğinde taşıyan kararlar ve nihai kararlardır.Hükmün verilebilmesi için tahkikatın tamamlanmış olması ve davanınhüküm verilebilecek kadar aydınlanmış olması gerekmektedir. Terditli olarakhüküm verilemeyeceği gibi, Türk doktrininde şarta bağlı olarak da hükümverilemez.Hükümde; mahkemenin, hakimin ve zabıt katibinin adları, soyadları, sicilnumaraları ve imzaları, tarafların kimlik ve adresleri, hükmün gerekçesi,hükmün sonucu ve kararın verildiği tarih bulunmalıdır.Hükümde gerekçenin bulunması anayasal bir zorunluluktur.Tarafların iddia ve savunmalarının özeti, anlaştıkları ve anlaşamadıklarıhususlar, ihtilaflı konular hakkında toplanan deliller, delillerin tartışması, ret veüstün tutma sebepleri, sabit görülen vakıalar, bunlardan çıkarılan sonuç vehukuki sebep, hükmün gerekçesini oluşturan unsurlardır.Hükmün sonucu ise tarafların taleplerine, mahkemenin vermişolduğu cevaptır. Hüküm sonucunda taraflara yüklenen borçlar ve tanınanhaklar, açık şekilde belirtilecektir. Hükmün hukuki varlık kazanması da, asgariolarak hüküm sonucun duruşma tutanağına geçirilerek okunması suretiyleolur. Buna kısa karar denmektedir.
Özet (Çeviri)
Buran, Armağan, The Final Judgments In The Code Of Civil Procedure,Master?s Thessis, Advisor: Assoc. Prof. Erdal Tercan, 163 p.ABSTRACTCourts give many decisions during the trial process. These decisions areinterlocutory judgments, temporary preventive decisions and final judgments.The investigation must be completed and enlightened enough to be ableto make a judgment. In the Turkish doctrine, neither stepwise nor conditionaljudgments can be made.The names, surnames, judicial record numbers and signatures of thecourt, the judge and the clerk of record; the identities and the adressess of theparties; justification of the judgment, the outcome of the judgment, the date ofthe decision must be found in the judgment.The presence of justification in a judgment is a constitutional must. Thesummary of the claims and the defenses of the parties, the agreed anddisagreed facts, the evidences collected about unadjusted matters, thearguments of evidences, the refusal and superiority reasons, definete events,the results deriven from these and the lawful reason are the elements of thejustification of the judgment.The outcome of the judgment is the answer given by the court to therequests of the parties. In the outcome of the judgment, the debts loaded onthe parties and the given rights must be mentioned clearly. For the judgment togain legality, at least the outcome of the judgments must be written in trialrecord and read, which is called as, short decision.