Türk Vergi Sisteminde dar mükellef kurumların vergilendirilmesi
Taxation of foreign-based corporations in Turkish Taxation System
  1. Tez No: 303813
  2. Yazar: CELAL KÜPELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. ATEŞ OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tezde, kanuni merkezi ve iş merkezinin her ikisi de Türkiye'de bulunmayan ve 5520 Sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu kapsamında dar mükellef olarak adlandırılan kurumların vergilendirilmesine yönelik esaslar ve bu konuda ortaya çıkan sorunlar incelenmiştir.Çalışmada, dar mükellef kurumlara yönelik uygulamalar, tam mükelleflere yönelik uygulamalarla karşılaştırılmış ve farkları ortaya koyulmuştur. Ayrıca, konuyla ilgili olarak, 2006 yılında yürürlüğe giren 5520 Sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'yla Türk vergi sistemine getirilen yenilikler ele alınmıştır.Dar mükellef kurumların vergilendirilmesinde, Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası vergi anlaşmalarının hükümlerinin büyük önem arz ettiği; yeni kanun çerçevesinde yapılan bazı değişikliklerin olumlu olmakla birlikte, bazı konularda halen belirsizliklerin yaşandığı; yeni kanunda yer alan bazı maddelerin hala işlerlik kazanmadığı; dar mükellef kurumların vergilendirilmesine yönelik düzenlemelerde vergi planlamasına yol açacak hükümler olmasına rağmen çoğunun dar mükellef kurumlar tarafından kullanılmamakta olduğu; uluslararası vergi anlaşmalarının yorumlanmasında ortaya çıkan farklı görüşlerin özellikle serbest meslek kazancı elde eden dar mükellef kurumların vergilendirilmesinde ihtilaflara yol açtığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the taxation of corporations whose both registered offices and business centers are not in Turkey and who are called as limited corporate taxpayer in subject to Turkish Corporate Tax Law.Practices about limited corporate taxpayers have been compared to the practices about full corporate-tax liability and the differences have been introduced. Furthermore, latest changes have been brought out after the implementation of the new Corporate Tax Law.As a result of the study, it is concluded that taking into account the provisions of international tax treaties has a great significance in taxation of such corporations; although some of the new provisions of the corporate tax code are affirmative, there are still uncertainty in some cases; some provisions in the new corporate tax code are not effective; the corporate tax law includes some provisions that results in tax planning, but whose are not well-known by the limited corporate taxpayers; differences in reading of the international tax treaties cause conflicts especially for taxation of independent professional services.