Türk özel Hukukunda yap-işlet-devret (Yid) sözleşmesi
The Build-operate-transfer (Bot) contract in the Turkish Private Law
- Tez No: 187025
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 597
Özet
Bu tezde, yap,işlet-devret (YİD) modelinin, Türk özel hukuku açısındanincelenmesi ve modelin hukuki niteliği ile hükümlerinin tespiti amaçlanmıştır.İlk bölümde, ekonomik ve hukuki gelişim süreci ortaya konulmuş, YİD'intanımı ve unsurları üzerinde durulmuştur. Eser inşası (yap) ve işletme hakkı(işlet) unsurları ile finansman unsuru ele alınarak yapılan bir inceleme ileYİD'in ana yapısı tespit edilmiştir.İkinci bölümde, YİD'in hukuki niteliği incelenmiş ve hukuki ilişkinin taraflarıolarak yatırım sahibi ve yatırımcı tanıtılmıştır. Bunun ardından, modelin,finansman amacına yönelik, tam iki tarafa borç yükleyen bir sözleşme olduğutespiti yapılmıştır. Tipolojik inceleme de yapılmış ve YİD'in sui generis birsözleşme olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, bu sui generis sözleşmeninsürekli bir borç ilişkisi yaratıyor olmasına da işaret edilerek, bu özelliği elealınmıştır.Üçüncü bölümde, YİD sözleşmesinde uygulanacak hükümlerin ve şekilzorunluluğunun bulunmadığının tespiti yapıldıktan sonra, tarafların borçlarıele alınmıştır.Dördüncü bölümde, YİD'in, sürenin bitmesi, kusursuz imkânsızlık nedeniylekendiliğinden sona ermesi ve feshi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the examination of the Build-Operate-Tansfer (BOT) model fromthe standpoint of Turkish Private Law, and the elucidation of the model?snature and its provisions has been aimed at.In the first section, following the presentation of BOT?s economic and legaldevelopment, its definition and constituents have been discussed. The mainstructure of BOT has been set out through an analysis of the construction(build), operational right (operate) and financing elements.In the second section, the legal nature of BOT has been analyzed and the ownerof the investment and the entrepreneur who are the parties to this contractualrelationship have been presented. Subsequently, it has been underlined that thismodel is a contract which obligates both parties and which aims at theacquisition of finance. A typological analysis has been carried out, it has beenconcluded that BOT is a sui generis agreement. Furthermore, the fact that thissui generis contract generates a continuous obligation relationship has beenunderlined and this feature has been dealt with.In section three, the fact that there did not exist a mandate relating to theprovisions and the forms to be applied in a BOT contract has been pointed out,following which the obligations of the parties have been detailed.In section four, the termination of BOT contract has been dealt with. Thetermination of the contract due to expiration of period and absolute has beenanalyzed and the abolition of the contract has been studied.