Ceza Hukukunda fiil üzerinde hata
Mistake of fact in Criminal Law
- Tez No: 187026
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ HAFIZOĞULLARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Fiil üzerinde hata kastı kaldırdığı için ceza sorumluluğunu etkilemektedir.Kastın varlığından söz edebilmek için öncelikle suçun kanuni tanımında geçenfiile ilişkin kurucu unsurların fail tarafından bilinmesi gerekmektedir.Kurucu unsurlardan kastedilen, bulunmaları suçun varlığı için gerekli olan,fiile suç özelliği kazandıran unsurlardır. Sadece bu nitelikteki unsurlarailişkin hata kastı kaldırdığı için esaslı hata olarak kabul edilir. Bu itibarlafiile suç özelliğini vermeyen unsurların bilinmemesi veya yanlış bilinmesikastın gerçekleşmesini önlemez. Zira böyle bir durumda fiilin fail tarafındanbilinen unsurları, tipik fiilin istendiğini ortaya koymak için yeterlidir.Görüldüğü üzere fiil üzerinde hata asıl olarak kastın bilme unsurunuetkilemekte ve buna bağlı olarak kanunda öngörülenden farklı bir fiilinistenmesine yol açmaktadır. Ceza hukuku düzenimiz açısından kastsorumluluğu esas olduğundan, fiil üzerinde hatayı düzenleyen TCK'nun 30/1maddesi bir anlamda açıklayıcı niteliktedir.Kastın konusunu oluşturan fiilin unsurları aynı zamanda fiil üzerindehatanın konusunu oluşturmaktadır. Bu itibarla fiil üzerinde hatadan sözedebilmek için öncelikle ortada objektif açıdan kanundaki suç tipine uygunbir fiilin bulunması gerekir. Tipik bir fiil bulunmadığı takdirde failin suçişlediğine inanarak davranması halinde bile sorumluluğunu gerektiren birdurum ortaya çıkmaz.
Özet (Çeviri)
Since culpability is an essential element of the crime, no person may bepunished for an act or omission designated by law as an offense if he has notcommitted it knowingly and willfully except in case of negligent crimesexpressly designated by law. Mistake of fact as to the act which constitutesthe crime negates the actor?s criminal mind and therefore preclude the actor?sbeing punishable. However, punishability shall not be precluded with respectto an error induced by negligence when the act is designated by law as a crimeof negligence.Mistake of fact as to the act which constitutes a particular offense shallnot preclude punishability for a different offense. If the mistake of fact as tothe act which constitutes the offense was induced by the deceit of others, theone who has induced the deceived person to commit the act shall be liable forit.Anyone who commits an act not constituting an offense under theerroneous supposition that it constitutes an offense shall not be punishable.Punishability shall be precluded as well when, owing to the inaptness of theact or absence of the object, the harmful or dangerous event is impossible.